hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

K-G Bergström om inrikesåret 2008

Rapport
Publicerad 31 december 2008 - 07:00

Inte sedan 1992 har jag upplevt en så dramatiskt höst under ett icke valår. Då tvingades regeringens Bildt kasta all politisk prestige överbord, när krisen rullade in över Sverige, och göra upp med socialdemokraterna om krispaket.

Inrikesåret i bild

Nu hösten 2008 var Sverige bättre rustat. Ingen hjälp från oppositionen behövdes. Regeringen gjorde vad den skulle. I varje fall uppfattades den göra det. Tillsammans med ett osannolikt självmål av oppositionsledaren räckte det för att halvera skillnaden mellan blocken.

Även om regeringen alltså har vind i ryggen inför det nya året, så väntar nu svårare utmaningar. Ekonomiska beslut har dominerat hösten. Det är känt sedan tidigare att väljarna har förtroende för moderaterna när det gäller ekonomin.

Arbetslösheten överskuggar allt
Under 2009 kommer av allt att döma arbetslösheten att bli allt annat överskuggande. Det är en gammal socialdemokratisk paradgren. Socialdemokraterna får också draghjälp av regeringens hantering av a-kassan. Anders Borg och en nedåtgående kurva. Foto:Scanpix

Anders Borg tvingades i slutet av hösten erkänna att det var ett misstag att höja a-kasseavgifterna så mycket som man gjorde. Resultatet - en halv miljon svenskar utan a-kassa - blir tufft för kommunerna att hantera när varslen verkställs, även om naturligtvis inte alla dessa 500.000 kommer att bli utan jobb.

Lättnader att vänta
Anders Borg sade i mitt eget program att det går att klara sig på grundnivån 320 kr om dagen för den som lämnat a-kassan. Det handlar om drygt 5000 kr i månaden efter skatt, beroende på hur många arbetsdagar det är i månaden.Det säger sig själv att det blir svårt för de flesta att klara. Enda alternativet är då socialbidrag, vilket ytterligare försvårar kommunernas läge.

Ett kommunpaket med lättnader är nog att vänta så småningom efter bank- och bilpaket.

Mer eniga än någonsin
Även om regeringens opinionsframgångar under hösten till stor del beror på ett osannolikt politiskt schabbel av Mona Sahlin, så finns det också interna orsaker inom alliansen.

Alliansen. Foto:ScanpixFredrik Reinfeldts allians var i vissa avseenden ovanligt väl förberedd för sitt regeringsuppdrag. De fyra partierna hade via arbetsgrupper mejslat ut politiken redan före valet. De var därför mer eniga än någonsin tidigare.

Men Reinfeldt själv var den mest oerfarne statsministern sedan Thorbjörn Fälldin 1976. För att vara partiledare hade han också ett osedvanligt tunt nätverk kring sig. Dels beroende på den uppslitande striden om ordförandeposten i MUF i början av 90-talet. Dels beroende på att han varit utfrusen av Bildt. Det innebar att han hade färre erfarna politiker i sin innersta krets när han började som statsminister.

Varm i kläderna
Men nu två år senare har Reinfeldt blivit varm i kläderna. Han har Statsminister Fredrik Reinfeldt. Foto:Scanpixbytt ut Ulrica Schenström som statssekreterare mot den erfarne H G Wessberg. Det har påtagligt stabiliserat regeringspolitiken. Anders Borg som från början framstod som mer akademisk än politisk i sin roll som finansminister har mognat och lärt sig politik. Han är nu en av regeringens största tillgångar.

Men regeringen står ändå inför en svår utmaning: kan en regering som vunnit regeringsmakten på att lova minskat utanförskap klara nästa val där dagens prognoser tyder på att arbetslösheten kommer att vara högre än 2006? Det är knappt två år kvar tills vi får svaret.

K-G Bergström
Inrikespolitisk kommentator, Rapport

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.