hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

SVT:s ekonomikommentator Peter Rawet:

Regeringen vinnare på krisuppgörelsen

Rapport
Publicerad 2 mars 2009 - 15:25
Uppdaterad 2 mars 2009 - 15:31

Fackförbundet IF Metall har, hårt pressat av en arbetslöshet på 25.000 medlemmar och 40.000 varslade, gått med på att medlemmarna under en begränsad tid ska få ut 80 procent av sin lön.

Det ska de få då de är permitterade eller under utbildning. Facket kan hävda att man gett medlemmarna mer än vad de skulle fått om de bara levde på Akassa.

Arbetsgivarna vill behålla och ta tillvara de anställdas kunskap och vill inte tvingas skicka ut dem i arbetslöshet.

Det gör det också lättare för både företag och anställda att komma tillbaka när hjulen börjar snurra.

Men störst vinnare är ändå regeringen som stått emot påtryckningar om att de ska betala för att företagen skall behålla sin personal i krisen.

Facket och arbetsgivarna har pekat på utländska exempel. I Tyskland kan företag och anställda använda sig av statliga pengar för att klara krisen.

Men Nu har alltså arbetsmarknadens parter klarat av frågan själva utan statlig medverkan.

IF Metall menar att staten har som uppgift att stödja företagen eftersom de står för 80 procent av lönen för de som friställs eller utbildas.

Men vi får se hur pass angelägen regeringen är nu, när det redan finns en uppgörelse på arbetsmarknaden.

SVT:s ekonomikommentator Peter Rawet

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.