SVT 2 idag
19:30 Korrespondenterna
Del 4 av 10: Gryning i Rangoon. Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på framtiden igen efter 50 år av diktatur, och i en exklusiv intervju kallar regimföreträdare den demokratiska processen oåterkallelig och lovar fria val i vår. Är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer? Programledare: Bengt Norborg.
* Från 8/2 i SVT2. Även i SVT2 11/2 och SVT2 12/2

Här publicerar vi kontinuerligt sammanfattningar av säsongens alla program och ibland med förslag på vidareläsning.


Hillary Clinton. Foto: Scanpix

Clinton besegrad?

Publicerad 4 juni 2008 - 08:33

4 juni: Barack Obama säger att han blir demokraternas presidentkandidat. Efter primärvalen i natt - demokraternas sista - kommer Hillary Clinton att erkänna sig besegrad av Barack Obama i kampen om posten som demokraternas presidentkandidat vid USA-valet i höst. Det enligt uppgift till nyhetsbyrån AP.

Bloggat om USA

Visa på kartan

"...en Hillary Clinton som inte visar sig ett dugg ödmjuk. Hon vill förhandla med Obama som jämställd. En hållning som måste reta Obama-folket", skriver SVT:s utrikeskommentator Bo Inge Andersson i en kommentar.

Läs kommentaren

Här på Utrikesbloggen, läs även Claes JB Löfgrens analys om förhållandet mellan Barack Obama och republikanernas kandidat John McCain.

Claes JB Löfgren: Till skillnad från George Bush tittar han inte in i TV-kamerorna som kisade han inför starkt solljus

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.