|
|
Bönder protesterar på Bryssels gator.
Foto: SVT
|
Rolf Fredriksson: Bensin- och matpriser stridsfråga för EU
Publicerad 19 juni 2008 - 10:16
|
19 juni: Inför midsommarhelgens EU-toppmöte så blockerades några av Bryssels gator och tillfartsvägar av runt tusen protesterande mjölkbönder, fiskare och åkeri- och taxiägare. Priserna som skenat iväg på bensin och livsmedel kan bli den stora stridsfrågan vid toppmötet, inte Irlands nej till Lissabon-fördraget som många väntat.
Bloggat av Rolf Fredriksson |
Visa på kartan
Frankrikes president Nicolas Sarkozy säger att EU måste sluta med inåtvänt navelskådande om beslutsformerna och istället göra något åt det som verkligen bekymrar folk. Och alla kan nicka att det förstås vore bra om man kunde få ned bensin- och matpriserna. Men det Sarkozy och Frankrike föreslår är omstritt. Sarkozy vill sänka momsen på bensin eftersom han tycker det är fel att förstärka prishöjningarna med ökad moms. EU-kommissionen och länder som Sverige säger nej. Sänkt moms på bensin skulle ge oljebolag och oljeproducerande länder möjlighet att ta ut större vinstmarginaler. Istället vill man satsa långsiktigt på energisparande och alternativa bränslen. Något som inte ger omedelbara resultat. Frankrike vill öka stöd och subventioner till bönder och fiskare som ett sätt att sänka livsmedelspriserna. Där säger Sverige och andra länder bestämt nej. Frankrikes motståndare vill tvärtom att fiskeflottorna minskar och de hoppas att konkurrens och marknadsanpassning på sikt ska pressa ned livsmedelspriserna. Kompromissförslaget är att EU-kommissionen nu får i uppdrag att studera och utreda vidare. Frågan är om Frankrikes president Nicolas Sarkozy kommer att nöja sig med det som toppmötets resultat. 
SVT-korrespondenten Rolf Fredriksson i EU-kvarteren i Bryssel. Foto: SVT
Hur krisen ska hanteras sen Irland sa nej i en folkomröstning till Lissabon-fördraget, den frågan hänvisas antagligen till regeringschefernas kommande toppmöte i oktober. Det behövs mer tid för att se vilka alternativ som finns. Även om spekulationer är i gång för fullt bland politiker, experter och diplomater här i Bryssel. Går det att ge Irland tillägg med garantier att Irland får bestämma om aborter, bolagsskatt och militär neutralitet? Går det att möta irländarnas farhågor att makt försvinner från Irland med att ändra reglerna om EU-kommissionen så att det också i fortsättningen blir en EU-kommissionär från varje medlemsland? Så många frågor och oklarheter att alla verkar anse att det hela ska skjutas fram till senare i höst. Rolf Fredriksson, SVT:s korrespondent i Bryssel Mer om Rolf Fredriksson |