|
|
Fredrik Önnevall på ett mejeri i inre Mongoliet.
Foto: SVT
|
Inre Mongoliet
Fredrik Önnevall: På besök i mellanmjölkens land
Publicerad 15 oktober 2008 - 08:45
Uppdaterad 16 oktober 2008 - 10:40
|
15 oktober: Kossorna går längs fållan och kliver upp på den snurrande plattan. En och en hamnar de i spiltor på rad bredvid varandra som bildar en stor, sakta snurrande cirkel.
Bloggat av Fredrik Önnevall |
Visa på kartan
"En koversion av Stanley Kubricks film '2001 - Ett rymdäventyr'"
Nedanför går vitklädda människor och fäster mjölkningsutrustning på spenarna, efter ett varv är djuren färdigmjölkade och kliver själva av karusellen. Det känns som en koversion av Stanley Kubricks film "2001 - Ett rymdäventyr" från 1968. Vi är på rundtur i ett av Kinas största mejerier i inre Mongoliet, en provins som storsatsat på att möta kinesernas ökande törst efter mjölk. Över en miljon människor i inre Mongoliet är engagerade i mjölkproduktionen och hela provinsen håller andan när skandalen om melamin nu rullas upp. "Ämnet tillsattes i mjölken för att dölja att den späddes ut med vatten"
På mataffärernas hyllor står osålda mejeriprodukter trots att skyltar förklarar att mjölken tillverkats efter den 19 september, alltså ett bra tag efter att den stora mjölkskandalen blev känd för den kinesiska allmänheten. Nu vet alla att ämnet tillsattes i mjölken för att dölja att den späddes ut med vatten, samtidigt har melaminet lett till att 53 000 spädbarn drabbats av njurproblem, alltifrån njursten till njursvikt, och troligen också att fyra barn dog. 
På ett varv med snurran blir korna mjölkade.Foto: SVT
Förra veckan hade myndigheternas kontroll av den nya mjölken inte påträffat några spår av melamin, men nu är skadan redan skedd, omvärldens och kinesernas eget förtroende för sina matvaror har ännu en gång fått sig en törn, och det kommer dröja länge innan kinesernas törst efter mjölk är tillbaka.
Fredrik Önnevall, SVT:s korrespondent i Kina. Mer om Fredrik Önnevall Mejla Fredrik |