SVT 2 idag
19:30 Korrespondenterna
Del 4 av 10: Gryning i Rangoon. Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på framtiden igen efter 50 år av diktatur, och i en exklusiv intervju kallar regimföreträdare den demokratiska processen oåterkallelig och lovar fria val i vår. Är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer? Programledare: Bengt Norborg.
* Från 8/2 i SVT2. Även i SVT2 11/2 och SVT2 12/2

Här publicerar vi kontinuerligt sammanfattningar av säsongens alla program och ibland med förslag på vidareläsning.


SVT:s korrespondent Rolf Fredriksson i Bryssel. Foto: SVT

EU-bloggen

Rolf Fredriksson: Rädda ekonomin och miljön - går det?

11 december: Gissningen från diplomater och oss journalister är att det kan bli ett långt toppmöte. En del talar om ett "tre-skjortors-möte".

Visa på kartan

Inför regeringschefernas EU-toppmöte som börjar i dag bubblar Bryssel av frågor och spänd undran. Blir det något resultat av klimatpaketet - och i så fall hur urvattnat kan det bli? Blir det bara fluffiga ord om samordning för att möta den ekonomiska tillbakagången, eller går det att enas om några konkreta krisåtgärder? Kommer Nicolas Sarkozy att kröna sin ordförandeperiod som hela Europas "Super-Sarko", eller kommer andra ledare låta sin irritation över hans hyperaktiva ledarstil komma upp till ytan?

"EU-kommissionens ordförande sa att det här blir det viktigaste toppmöte han varit med om"

EU-kommissionens ordförande José Manuel Barroso sa inför mötet att det här blir det viktigaste toppmöte han varit med om.
- Nu gäller det för EU:s ledare att visa Europas medborgare om de klarar att nå fram till resultat, både vad gäller den ekonomiska krisen och att anta en politik för att minska klimatpåverkan, sa Barroso.

José Manuel Barroso. Som EU-kommissionens ordförande är han välbevakad. Foto: Scanpix
José Manuel Barroso. Som EU-kommissionens ordförande är han välbevakad. Foto: Scanpix

För de 27 EU-ledarna blir klimatpaketet svårast och det är den del som väntas ta längst tid vid mötet. Östländer som Polen är mycket beroende av kol som energikälla, och de kräver nu mer stöd och pengar till miljöinvesteringar för att gå med på tuffare krav att minska sina utsläpp av koldioxid.

Tyskland som betalar en stor del av EU:s gemensamma budget motsätter sig att än en gång bli det land som får betala för att EU ska nå fram till en kompromiss.

"Angela Merkel gör nu uttalanden om att tysk industri inte får förlora arbetstillfällen på grund av klimatpaketet"

Den ekonomiska krisen gör sig också påmind på flera sätt. Många säger att investeringar i energisnål och grön teknik är en del av lösningen på den ekonomiska tillbakagången.

Men Tysklands förbundskansler Angela Merkel, som tidigare varit pådrivande för uppgörelser om klimatpolitiken, gör nu uttalanden om att tysk industri inte får förlora arbetstillfällen på grund av klimatpaketet. Tyskland vill undanta energiintensiv energi från kraven på att den ska betala för rätten att göra ustläpp.

Tysklands förbundskansler Angela Merkel tillsammans med Frankrikes president Nicolas Sarkozy, EU-ordförande fram till årskiftet. Foto: Scanpix
Tysklands förbundskansler Angela Merkel tillsammans med Frankrikes president Nicolas Sarkozy, EU-ordförande fram till årskiftet.Foto: Scanpix

EU-kommissionen har lagt fram en stor återhämtningsplan för ekonomin i Europa, med förslag om sänkt moms, satsningar på investeringar i vägar, järnvägar och mer forskning och utveckling av energisnål, grön teknik.

"Även om Sarkozy gillar storstilade planer så är frågan om det blir så mycket av konkreta beslut"

När finansministrarna nyligen möttes här i Bryssel var det många sura kommentarer om att kommissionens paket var alltför vidlyftigt, och att det här är frågor som varje land beslutar om för sig.

Så även om Frankrikes president Sarkozy gillar storstilade planer så är frågan om det blir så mycket av konkreta beslut, eller mer tal om samordning av olika länders nationellt beslutade krisplaner.

Att det blev nej till Lissabonfördraget vid folkomröstningen på Irland ger EU:s ledare fortsatt huvudbry. Irland vill vid mötet få löften om att använda en undantagsregel i fördraget så att det går att fortsätta med en EU-kommssion där det finns kommssionärer från alla medlemsländer. I så fall kan Irlands regering tänka sig att hålla en andra folkomröstning om fördraget under nästa år. Kommer anhängarna av en mindre EU-kommission, bland andra Tyskland, Belgien och Nederländerna att gå med på Irlands krav?

"Det gäller att ha med klädombyte också för en tredje dag"

Inför mötet är gissningen från diplomater och oss journalister att det kan bli ett långt toppmöte. Det börjar vid 15 i dag torsdag och ska enligt programmet sluta vid 13 imorgon fredag, men många tror att det drar ut in på fredagskvällen. En del talar om ett "tre-skjortors-möte", att det gäller att ha med klädombyte också för en tredje dag eftersom det kan fortsätta på lördag.

Rolf Fredriksson, SVT:s korrespondent i Bryssel

Mer om Rolf Fredriksson

Mejla Rolf

Här på webben, se även Korrespondenterna: Finanskris vs klimatkris, som sändes tisdag 9 december.

Reportage från Kenya, Israel och Polen

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.