hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Ekologisk mjölkbonde med framtidstro

Ekologiskt jordbruk ger miljövinst

Rapport
Publicerad 13 november 2007 - 21:00
Uppdaterad 13 november 2007 - 22:23

Det ekologiska jordbruket är bättre också för miljön i stort. Det är slutsatsen i en ny rapport som Aktuellt har läst. Men ska regeringens miljömål nås så måste fler jordbrukare ställa om från konventionellt jordbruk till ekologiskt jordbruk.

Extern länk

Video

Ekojordbruk - med framtid?

De 16 natioonella miljökvalitetsmålen

1. Begränsad klimatpåverkan
2. Frisk luft
3. Bara naturlig försurning
4. Giftfri miljö
5. Skyddande ozonskikt
6. Säker strålmiljö
7. Ingen övergödning
8. Levande sjöar och vattendrag
9. Grundvatten av god kvalitet
10. Hav i balans samt levande kust
och skärgård
11. Myllrande våtmarker
12. Levande skogar
13. Ett rikt odlingslandskap
14. Storslagen fjällmiljö
15. God bebyggd miljö
16. Ett rikt växt- och djurliv

Aktuellt har besökt en av de jordbrukare som odlar ekologiskt, och som inte har några planer på att ge upp - särskilt inte nu när ett högt pris gynnar mjölkbönderna.

Olof Jansson-Nu har det gått upp ordentligt så det är ovanligt lönsamt, konstaterar Olof Jansson, ekologisk lantbrukare i Kårtorp i Västergötland.

Olof Jansson och hans fem bröder på gården Kårtorp har 320 mjölkkor som alla producerar eko-mjölk - det blir 8.000 liter om dagen. Gården har tillämpat ekologisk drift sedan 1995

Skönt att slippa spruta
-Vi är väldigt naturintresserade, själv är jag botanist, och mycket engagerad på den sidan. Dessutom räknade jag på det här, och kom fram tillatt det nog skulle vara lite bättre ekonomiskt
-Och de stämmer nog, inte skära guld täljknivar, normalt sett i varje fall, kanske lite just nu för nu när mjölkpriset gått väldigt högt upp.
-Ne, det är väldigt skönt att slippa spruta

Sverige har 16 offiellt antagna miljömål (se faktaruta och länk)
Enligt en nyligen publicerad studie är ekologiska jordbruk bättre än konventionella jordbruk för att fem av dessa mål:

1. Giftfri miljö
2. Grundvatten av god kvalitet
3. Ingen övergödning
4. Rikt odlingslandskap
5. Rikt växt- och djurliv

Mer osäkert
För ett sjätte miljömål Begränsad klimatpåverkan är det mer osäkert

-Det är fem stycken som det klart gynnar, i det långsiktiga arbetet att nå miljömålen, och ett där det mera står och väger, där är det inte lika klara skillnader. Det är målet Begränsad klimatpåverkan är ett jättesvårt miljömål att nå, säger Jonas Nilsson, biolog som arbetar med en rapport i frågan för Centrum för uthålligt lantbruk vid Sveriges Lantbruskuniversitet SLU.

Miljömålet Begränsad klimatpåverkan handlar om hur mycket växthusgaser som jordbruken släpper ut och är svårt att nå för både de konventionella och ekologiska jordbruken.

Mer energi
Olof JanssonEko-bönderna har oftast något högre energiförbrukning än konventionella bönder eftersom de måste bearbeta jorden mer för att slippa ogräs, något som också Olof Jansson kan berätta om

-I och med att vi inte får spruta så kan det vara så att vi måste ha mer mekanisk bearbetning, och då går det åt en del mer diesel

Men å andra sidan - när de konventionella bönderna använder stora mängder mineralgödsel så bidrar de mer till den oönskade växthuseffekten, eftersom växthusgaser bildas vid mineralgödseltillverkningen.

Så slutsatsen är att det ekologiska jordbruket är lika bra eller bättre även på denna punkt.

Bra exempel
-Det är bra att inte driva jordbrukets ekosystem för hårt, man får mycket produkter men också mycket oönskade bieffekter i form av föroreningar eller övergödning, kväveläckage och liknande, säger
Jonas Nilsson.

-Att driva ett system något mindre stressat är bra, och det ekologiska jordbruket är ett exempel på ett sådant system med lägre intensitet.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.