BOSTADSOMRÅDET LAGERSBERG I ESKILSTUNA Mina föräldrar flyttade på 60-talet till södra Sverige från Överkalix i Norrbotten. Flytten skedde delvis pga att det inte fanns arbete i norr. Pappa var alkoholist.
Mina föräldrar flyttade flera gånger, och vi bodde på flera ställen under min uppväxttid. Det jag minns bäst är tiden från Eskilstuna, där vi bodde från 1970-1974. Vi bodde i en trea på tredje våningen i området Lagersberg, och gatan hette Lagmansgatan 4B. Minnena är inte enbart angenäma, då jag växte upp i missbruk, men jag vill försöka komma ihåg det som vara bra och roligt.
Det fanns en sandlåda med gungor och andra klätterställningar rakt ut från vår port. Där lekte jag ibland. Skogen fanns bakom huset, där fanns det ek och lönn, vitsoppor och tussilago. Jag gick i på kyrkans barntimmar, och i förskolan på området. Min kompis var Rosie från Libanon, och hon hade flera syskon. Vi lekte och hade kul, sjöng och gick på barndisco/maskerad tillsammans.
Första klass gick jag på Lagersbergsskolan, klass 1D. Jag minns att det vara många barn där, och det var nervöst första skoldagen. Mamma följde mig dit och vi gick under vägen i en gångtunnel för att komma dit. Jag kommer ihåg när vi var på bio; Biograf Rio, och såg filmen; "Aristocats". Såg även en teater/musikal; "Klas klättermus", minns inte om det var med skolan eller förskolan, men det var höjdarupplevelser som jag levt på länge och som etsat sig fast i hjärtat.
Vi gjorde besök på stadens bibliotek, och det var STORT. Jag kommer ihåg att vi var till Parken Zoo, jag tror det var med mamma och kanske en moster. Jag minns en stor jordglob som fanns där, man kunde gå in i den, och av någon anledning minns jag Pippi Långstrump som starkt förknippad med Parken Zoo. Mamma väntade min lillebror som föddes i Eskilstuna sommaren 1973.
Mamma läste på och försökte få körkort, och jag minns hur vi var i skogen, jag, mamma och Rosie, vi fikade och lekte. Mamma var höggravid och satt i solen med körkortsböckerna, när vi hörde ett "knak" i skogen. En vilt främmande naken karl blottade sig för oss, och vi sprang allt vad vi orkade tillbaka hem. Jag grät, och vi var rädda alla tre, mamma var andfådd och höll handen om magen. Jag och Rosie vågade inte gå till skogen och leka efter det.

Abba vinner Melodifestivalen 1974 med Waterloo.Foto: SVT Bild/Lars Wiklund
Jag minns glassen "suguläsk", det var som fryst läsk i en plastpåse i glada, starka färger. Jag och Rosie, vi gungade i flera timmar, högt, och kastade oss ut från gungorna, såg efter hur långt vi kunde hoppa. Vi var lite förälskade i pojkarna i området, jag tror de var tvillingar. Jag var kär i racerföraren Ronnie Pettersson, som sedan tragiskt omkom.
ABBA:s musik har präglat mig och vetskapen att "Frida" bodde i Eskilstuna under en tid, gjorde saken bättre. Det kändes som om jag vi kände henne, hon bodde så nära... Jag nynnade och sjöng "Waterloo" i vardagsrumssoffan, där pappa låg full och sov, när de vann i Brighton. ABBA var och är fortfarande mina idoler. Sedan minns jag att vi ofta fotograferade oss i automater. Det var så fantastiskt att fotona blev klara så snabbt. Sådana apparater fanns inte i Norrland

EPA-varuhus 1974.Foto: SVT Bild
Jag minns de stora affärerna EPA och Tempo, jag hade en stor mörkhårig docka med bruna ögon. Vad glad jag var åt den dockan. Jag har bruna ögon, och de flesta dockor hade blå ögon. Jag kunde inte åka skidor i Eskilstuna, tyvärr. Det var bara snömodd och slask. Jag längtade till Norrland, mormor och morfar och snön. Vintrarna var milda och i det närmaste snöfria till skillnad från Norrland, där tomten dessutom bodde på riktigt.
Sista sommaren i Eskilstuna blev både vemodig och rolig. Jag längtade till mormor och morfar, renarna och myggen, hjortronsylt, rökt fisk och torkat renkött. Samtidigt var jag ledsen för Rosies skull. Vi lekte tillsammans på ett ställe som hette "Bygg-Lek". Vi hade ett "Bygg-Lek-leg", med vårt namn på. Där var vi sista sommaren och lekte och byggde, sjöng ABBA-låtar. Vi byggde en scen, tillsammans med andra. Där fantiserade jag om att stå och sjunga Anita Hegerlands; "Mitt sommarlov" inför publik.
Vi hade en hund, en pudel, svart och fin. Han hette Billy-Boy. Honom fick vi lämna kvar i Eskilstuna. Vem som tog hand om honom vet jag inte. I vilket fall som helst kunde vi inte ta med honom. Mamma hade fått körkort och hon skulle nu köra oss till Norrland, och därför kunde inte Billy-Boy följa med. Det sista jag minns är när jag ser Lagerbergsområdets vita hyreshus försvinna. Vi åkte iväg med bilen. Jag och lillebror i baksätet, mamma vid ratten och pappa som var full.
Jag var förväntansfull inför flytten, men samtidigt ängslig inför vad som skulle hända. Vi skulle bo hos mormor och morfar ett tag tills vi fått ett boende. Jag skulle börja tvåan i Norrland, få träffa mina kusiner, det skulle bli bra. Jag har sambo och barn idag, och har efter flytten från E-tuna, inte varit dit igen. Inte fysiskt, men i tankarna, men skulle mer än gärna åka dit igen och visa mina barn och sambo staden. Det har inte funnits möjlighet till det, men minnena består, liksom ABBA-låtarna med innehåll av vemod, kärlek och längtan.
Madlén Fornelid
Laddar...