Ljung fjärde svensk i speedway-VM

Publicerad 18 november 2011 - 20:12
Uppdaterad 19 november 2011 - 10:04

Peter Ljung blir fjärde svensk i VM-serien i speedway. Han svarade omgående ja när han fick förfrågan.
-Detta har man ju drömt om. Det var självklart att tacka ja, sade han.

Sedan Darcy Ward och Piotr Protasiewicz tackade nej till VM för att kunna åka i den högsta polska serien har det spekulerats vilt om vem som skulle få åka VM nästa år. Peter Ljung slutade sexa i VM-kvalfinalen och fick frågan sedan Martin Vaculik och Krzysztof Kasprzak tackat nej.

-Jag blev pappa för andra gången tidigare i veckan så just nu känns det ganska mycket. Helt klart är att jag kommer att få strukturera om på alla plan och köpa in lite mer material för att kunna hävda mig, sade Ljung.

Redan 2003 slog Ljung igenom med dunder och brak när han förde Sverige till lag-VM-guld i danska Vojens och körde två VM-tävlingar på wild card. Sen har det varit mer tyst om honom.

-Efter det VM-guldet fick jag press på mig som jag inte klarade av. Jag var inte så bra som både jag och andra trodde. Sen har det varit en del skador som tagit tid. Jag fyllde nyligen 29 men känner mig som 24, sade han.

Ljung, som i Sverige kör för Västervik, gör därmed Andreas Jonsson, Fredrik Lindgren och Antonio Lindbäck sällskap på Nya Zeeland 31 mars 2012 i VM-premiären.

TT

fredag 25 maj

Speedway  09:09

tisdag 22 maj

Speedway  22:20

fredag 18 maj

Speedway  11:33

måndag 14 maj

Speedway  14:46

söndag 13 maj

Speedway  20:02

lördag 12 maj

Speedway  23:41

Kung Alfie hyllar kronprinsen

Tre Kronor och Ottawas lagkapten Daniel Alfredsson ser sig själv i Gabriel Landeskog.

SVT 2 idag
16:55 EM i simning
SVT 2 idag
23:20 Speedway: VM-serien
Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.