Publicerad 27 oktober 2009 - 13:42 Uppdaterad 27 oktober 2009 - 14:13
Dzjan Andrej Platonov, övers Kajsa Öberg Lindsten Ersatz
Den unge idealistiska kommunisten Nazar kommer tillbaka till sin barndoms Turkmenistan i de asiatiska delanra av Sovjetunionen. Det är 30-tal och Turkmenistan är ganska nyligen inlemmat i Sovjet.
Nazar vill hjälpa sitt folk, en utstött folkspillra som kallas "dzjan" till ett bättre liv. Men livet i träskmarker och ökenområden är hårdare än han minns och hans folk tycks ha försvunnit.
En fruktansvärd berättelse om livet på samhällets botten i det nya Sovjet, men också en poetisk skildring av det karga turkmeniska landskapet och de människor som förmår att leva där.
Jenny Berggren är en av sångerskorna i popgruppen Ace of Base. Om kärleken till musiken och Gud men också om förtvivlan och längtan efter ett normalt liv.
Publicerad 18 augusti 2009 - 11:22 Uppdaterad 18 augusti 2009 - 14:29
Kärlek vänskap hat Alice Munro, övers. Rose-Marie Nielsen Atlas
I somras tilldelades Alice Munro det prestigefyllda Bookerpriset. Den här novellsamlingen kom ut för några år sedan på svenska, men nu har förlaget Atlas påpassligt givit ut den i pocketutgåva. Som alltid rör sig Munro i sitt eget litterära landskap, Ontario i Kanada. I sömniga småstäder tycks vardagen gå sin gilla gång, men under ytan utspelar sig en mängd dramer. I de flesta fall är huvudpersonerna kvinnor som ställs inför val. Som i titelnovellen där två unga flickor driver med en i förtid åldrad hushållerska. Men deras hjärtlösa lek får oanade konsekvenser.