För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Politiskt mordförsök i Hallstahammar
Fyra män anhållna
Publicerad 27 maj 2010 - 08:07 Uppdaterad 27 maj 2010 - 16:36
Två personer skadades svårt i ett gängbråk vid Hammartorget i Hallstahammar vid 21-tiden på onsdagen. Polisen rubricerar händelsen som försök till mord.
Play
De två delade ut högerextremistiska flygblad om en nazistdemonstration i Västerås i helgen och kom i bråk med ett antal vänsteranhängare.
Enligt polisen ska ska det ha varit sex eller åtta maskerade yngre personer som överföll högerextremisterna.
Efter överfallet flydde ungdomarna åt olika håll, men fyra av dem kunde gripas gripas senare under natten, i Hallstahammar och i Köping.
Polisen har också hittat diverse tillhyggen på platsen för knivbråket.
De skadade männen är 19 respektive 29 år gamla. Den ene knivskars i låret och ansiktet, medan den andre mannen knivhöggs i buken. Båda fördes till intensivvårdsavdelningen på Centrallasarettet i Västerås.
Polisen inledde på torsdagsmorgonen förhör med de gripna vänsteranhängarna och efter det har åklagare anhållit fyra unga män i åldrarna 17 till 20 år.
09.00 Northern Future Forum Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) öppnar toppmötet med nio statsministrar som ska diskutera europeiska framtidsfrågor. Direktsändning. 09.30 Unga ledare Intervju med Gustav Nipe, ordförande i Ung Pirat. 09.45 Läget på arbetsmarknaden efter 65 Seminarium om situationen för äldre som kan och vill jobba längre. Från den 7/2. 11.15 Europaperspektiv Seminarium om hoten mot sammanhållningen och unionens framtid. Från den 1/2. 13.30 Northern Future Forum Sammanfattning av dagens toppmöte med nio deltagande statsministrar. Direktsändning.
Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?