hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Palin: Obama polar med terrorister

Rapport
Publicerad 6 oktober 2008 - 17:39
Uppdaterad 6 oktober 2008 - 18:30

Inför tisdagens debatt mellan USA:s två presidentkandidater John McCain och Barack Obama har tonen hårdnat.

Presidentvalet i USA 2008

Republikanernas vicepresidentkandidat Sarah Palin anklagar Obama för att "pola med terrorister" och Obama- staben svarar med att anklaga McCain för en gammal bedrägeriskandal, "Keating five".

Terroristen Obama ska ha "polat med" är en professor som på 1960-talet ingick i vänstergruppen "Weathermen" som bl.a. protesterade mot Vietnam- kriget. Debatten sänds tidigt på onsdag morgon, svensk tid.

Kampanjfilmer
Republikanen John McCain drog sig undan till sitt hus med den vackra utsikten över Arizonas öken. Demokraten Barack Obama valde en semesteranläggning i Asheville i North Carolina. Men de natursköna omgivningarna till trots pågick smutskastning och intensiva förberedelser inför rond två i debattmöten. Både Obama och McCain övade i fejkade debatter där slipade politiker spelade motståndarens roll.

Obamakampanjen lanserade på måndagen en serie kampanjfilmer med mera som beskriver McCain som "oberäknelig" i kristider och som berättar om republikanens inblandning i låneskandalen "Keating Five" 1989-91.

Affären kretsade kring finansmannen Charles Keating som dömdes för bedrägeri när finansinstitutet Lincoln Savings and Loan Association kollapsade. McCain och fyra andra senatorer - "Keating Five" - anses ha gått Keatings ärenden. Senatens etikutskott frikände McCain från korruptionsanklagelser 1991 men uttalade att han uppvisat "bristande omdöme" i relationerna med Keating.

Kampanjevenemang
Utspelet mot McCain kommer kort efter det att hans vicepresidentkandidat Sarah Palin agerat kamphund mot Obama. Vid ett kampanjmöte i helgen kopplade hon Obama till William Ayers, en universitetsprofessor som på 1960-talet var medlem i den radikala vänstergruppen Weathermen. Gruppen kastade bland annat bomber mot Pentagon och Capitolium i protest mot Vietnamkriget.

-Det här är någon som ser Amerika som så ofullkomligt att han polar med terrorister som gett sig på sitt eget land, sade Palin om Obama.

Ayers höll ett mindre kampanjevenemang för Obama på 1990-talet, men det finns inget bevis för att de två är vänner och demokraten har fördömt Weathermens agerande. Både Ayers och Obama satt dock i styrelsen för en stiftelse som jobbar mot fattigdom i Chicago mellan 1999 och 2002.

Den kommande debatten, som hålls i Tennessee, blir jämförelsevis folklig. Kandidaterna kommer att ta frågor från publiken och via internet.

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.