hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Tittarsuccé för Barack Obamas film

Rapport
Publicerad 31 oktober 2008 - 16:18
Uppdaterad 31 oktober 2008 - 18:37

Barack Obamas halvtimmeslånga reklam- film, som sändes i onsdags, var en tittarsuccé både för honom själv och de kanaler som valde att sända den.

Presidentvalet i USA 2008

Drygt 33 miljoner amerikaner bänkade sig för att se Obamafilmen på bästa sändningstid, enligt Nielsen Media research och New York Times menar att siffrorna är slående.

Det är t.ex. fler än de som såg den sista basebollfinalen i World series (20 milj). Filmen visades samtidigt i bl.a. tv-kanalerna Fox, CBS, NBC samt i Univision. CNN och ABC avstod från att sända filmen.

-Jag är chockad över tittarsiffrorna. Det är verkligen en överväldigande siffra, säger tv-bolaget CBS styrelseordförande Leslie Moonves.

Toppnyheterna

Bildt: "Läget allt mer allvarligt i Syrien"

Risk att landet glider över i ett fullskaligt inbördeskrig, säger utrikesministern till SVT.

Republikansk kamp kan pågå länge

Det var tänkt att mångmiljonären Mitt Romney skulle få en behaglig februari med vinster i flera republikanska nomineringsval. Nu är den bilden raserad. Nu träder en ny konservativ utmanare fram. Och kampåen om väljarna kan fortsätta länge till.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Utrikesreportage

Syrien: Journalister hårdbevakas

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Torsdag 9 februari

09.00 Northern Future Forum
Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) öppnar toppmötet med nio statsministrar som ska diskutera europeiska framtidsfrågor. Direktsändning.
09.30 Unga ledare
Intervju med Gustav Nipe, ordförande i Ung Pirat.
09.45 Läget på arbetsmarknaden efter 65
Seminarium om situationen för äldre som kan och vill jobba längre. Från den 7/2.
11.15 Europaperspektiv
Seminarium om hoten mot sammanhållningen och unionens framtid. Från den 1/2.
13.30 Northern Future Forum
Sammanfattning av dagens toppmöte med nio deltagande statsministrar. Direktsändning.

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Gryning i Rangoon?

Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?

Onsdag 8/2 SVT2 kl 21.30
Repris 10/2, 11/2, 12/2

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.