hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Shoppingdöd hotar USA:s ekonomi

Rapport
Publicerad 3 november 2008 - 17:57
Uppdaterad 3 november 2008 - 20:24

Det allvarligaste hotet mot USA:s ekonomi är inte längre finanskrisen utan amerikanerna själva - de har slutat handla. När affärerna står tomma tvärnitar den amerikanska ekonomin

Presidentvalet i USA 2008

Presidentvalet i USA, kommentar och analys

Vi är på en av New Jerseys absolut största shoppingcenter med hundratals affärer som sträcker sig över flera kvarter. Här driver Janel Kaminsky en sminkbutik.

-Jag har haft min butik här i tre år och jag märker absolut en skillnad. Kunderna är definitivt färre, säger hon.

Parkeringsplatsen halvtom
Vi går vidare till en av märkesbutikerna. Storhelgerna avlöser varann nu och det brukar betyda mycket pengar. Men för Amanda Marks går affärerna trögt.

-Man märker det bara genom att titta på parkeringsplatsen här utanför ? den är halvtom numera, säger hon.

Letar efter extrapriser
Inte ens på lågprisvaruhuset handlar folk så mycket som förre krisen.

-Jag shoppar mycket mindre nu och letar hela tiden efter rabatter och extraerbjudanden, säger kunden Noreen Wright.

Leslie Mastin håller med:
-Jag fick just en lönesänkning, så jag handlar inte så mycket. Jag använder det jag köpte förra året istället, säger hon.

Krediterna är slut
Hur mycket amerikanerna köper här och vad de lägger på bilar, möbler och hus, det påverkar så mycket som två tredjedelar av den amerikanska ekonomin. Det är detta som är det stora problemet just nu - amerikanerna handlar klart mindre. Så har det inte varit sedan krisen 1991 och det är det som får hela den amerikanska ekonomin att backa.

Janel och Amanda försöker på olika sätt locka kunderna att köpa, bland annat med hjälp av rabatter och extraerbjudanden.

Men det är inte lätt. Folk här har handlat för lånade pengar ? tillsammans har amerikanska hushåll ofattbara 13.800 miljarder i skulder. Och i och med finanskrisen är det nu slut med krediten för många.

Anna Trane
New York

Toppnyheterna

Bildt: "Läget allt mer allvarligt i Syrien"

Risk att landet glider över i ett fullskaligt inbördeskrig, säger utrikesministern till SVT.

Republikansk kamp kan pågå länge

Det var tänkt att mångmiljonären Mitt Romney skulle få en behaglig februari med vinster i flera republikanska nomineringsval. Nu är den bilden raserad. Nu träder en ny konservativ utmanare fram. Och kampåen om väljarna kan fortsätta länge till.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Utrikesreportage

Syrien: Journalister hårdbevakas

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Torsdag 9 februari

09.00 Northern Future Forum
Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) öppnar toppmötet med nio statsministrar som ska diskutera europeiska framtidsfrågor. Direktsändning.
09.30 Unga ledare
Intervju med Gustav Nipe, ordförande i Ung Pirat.
09.45 Läget på arbetsmarknaden efter 65
Seminarium om situationen för äldre som kan och vill jobba längre. Från den 7/2.
11.15 Europaperspektiv
Seminarium om hoten mot sammanhållningen och unionens framtid. Från den 1/2.
13.30 Northern Future Forum
Sammanfattning av dagens toppmöte med nio deltagande statsministrar. Direktsändning.

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Gryning i Rangoon?

Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?

Onsdag 8/2 SVT2 kl 21.30
Repris 10/2, 11/2, 12/2

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.