EU "hyggligt enat" inför USA-möte

Rapport
Publicerad 7 november 2008 - 19:21
Uppdaterad 7 november 2008 - 20:50

EU:s 27 stats- och regeringschefer möttes i ett extrainsatt toppmöte i Bryssel i dag. På agendan stod förberedelser inför finansmötet den 15 november i USA då de 20 största ekonomierna i världen träffas.

Finanskrisen

Finanskrisen: Videor

-Vi kommer att försvara en gemensam position, en vision om att restruktu- rera vårt finansiella system, sade Frankrikes president Nicolas Sarkozy, som är nuvarande EU-ordförande och kommer att föra EU:s talan i USA.

Statsminister Reinfeldt beskrev resul- tatet "som en viljeyttring av ett Europa som agerar hyggligt gemensamt".

Skilda åsikter
Inför mötet lanserades ett slags slutsatser, trots att det inte är brukligt vid informella möten. Reinfeldt ville helst inte ha något papper alls, och framför allt inte med en sådan detaljgrad som fransmännen förespråkade.

Under mötet fick Reinfeldt bort skrivningar med detaljerade förändringar i redovisningsregler, kapitaltäckningskrav och annat.

-Jag sade att det inte är möjligt för Sverige att ställa sig bakom och det ledde till att ordförandeskapet strök hela den paragrafen, sade Reinfeldt.

Inom EU-kretsen finns stora åsiktsskillnader om hur mycket finansmarknaderna ska regleras. Sverige anser att det ska vara få men effektiva regler. Och ska man förändra hela det internationella regelverket ska man inte hasta iväg bara för att visa sig handlingskraftig.

-Det finns en fortsatt stor risk att man överreagerar, konstaterade Reinfeldt efter mötet.

Finanskrissajten

Allt om finanskrisen

Här hittar du nyheter och fördjupningar kring finanskrisen.


Rapport förklarar

Börsen rasar. Foto:Scanpix

Finanskrisens kronologi

Hur hänger det ihop? Hur kan billiga bolån leda till bankkonkurser? Rapport reder ut finanskrisen.

Vad är subprimelån?

Bolåneinstitut, subprimelån, riskpremie... Med finanskrisen kommer ord som kanske inte är helt glasklara.

Kommentarer

Robert Wiström, Jan Nylander och Anna Trane.

Rapports ekonomireportrar förklarar varför börsen faller, vad räddningpaketet innebär och mycket annat.

Våga fråga

Har du frågor om ekonomi? Foto:Scanpix

Fråga experterna

Vilka frågor vill du att våra experter ska ta upp på vår finanskrissajt?

Text-tv:s börsidor

Finanskrisen

Finansoro i Sverige

Finanskrisen: Videor

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.