21:a jan | Landets enda revyskola + Allt för byn

I Hammarstrand repeteras det just nu för fulla muggar - förra årets revy blev liksom nåt´större än bara en show: det blev en angelägenhet för hela bygden när en TV-kanal med en trea i loggan gjorde en serie av alltihop. Att revyn dessutom togs hand om av nöjeskungen Wallman i Stockholm gjorde inte hysterin mindre.

2009 är det "Allt för Byn, säsong 2" som gäller. Upp till bevis kan man väl säga. Erik klampande in på reptionerna och snackade med ensamblen. Vi tog dessutom med oss några smakprov på showen. Hur kommer det att gå? Blir det succé i år igen?
Kolla in och döm själv.

I studion finns Stefan och Victor från Sveriges första och enda revyskola som ligger i Sundsvall. Just nu jobbar eleverna med examensprovet, en alldeles egen hopsatt revy.

Men varför behövs egentligen en reyvskola? Jo, det behövs en förnyelese inom revysverige, menar läraren och intiativtagaren Stefan Bäckström. ( till vänster på bilden ovan )

Victor Henriksson, lämnade sitt liv i Eskilstuna när han fick nys på den här utbildningen. Han har stora förhoppningar på vad skolan ska ge honom. Vad? Svar i Eftersnack. Bara att trycka på play.

Det är inte bara enkelt, det är kul oxå.

Detta har hänt ( hittills i eftersnack-i-mittnytt-området )

detta har SÄNTS ( av Eftersnack-i-mittnytt-områdetprogram )

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.