Nordic Broadcasting, som fram till nu ägts av Bonnier och Proventus, äger i sin tur nära 99 procent av aktierna i TV4. Nordic Broadcasting har inlett en tvångsinlösning av den sista procenten.
Efter köpet blir Nordic Broadcasting och TV4 dotterbolag i Bonnierkoncernen. Enligt förespråkare av affären innebär de nya ägarförhållandena att TV4 kan inleda samarbeten med Bonniers övriga mediebolag.
Länge visat intresse
I början av 2005 lyckades samarbetsparterna Bonnier och Proventus köpa finska Alma Medias radio- och tv-del för 4,2 miljarder kronor. I den ingick bland annat 23 procent av aktierna i TV4. Affären innebar att Bonnier och Proventus fick kontroll över TV4 med 66 procent av aktierna.
Bonnier har dock inte varit ensamma om att visa intresse för TV4. Genom affären i början av 2005 lyckades det svenska mediebolaget vinna över norska Schibsted, som också visat intresse för TV4.
I november ifjol sålde sedan Schibsted sitt innehav i TV4. Det innebar en än större Proventus och Bonniermakt i tv-bolaget. Svenska Dagbladets mediekommentator Martin Jönsson beskrev köpet som inte särskilt uppseendeväckande.
– Det är en affär som inte får så väldigt stora konsekvenser, mer än att Schibsted nu är ute från den nordiska tv-marknaden, sade Jönsson till Kulturnyheterna.
”En kraftfullare ägandekoncentration”
De socialdemokratiska kulturministrarna motarbetade tidigare Bonniers ökade ägande i TV4 och kritikerna pekar på att affären kommer bara ett halvår efter regeringsskiftet.
– De har lurat många, inte bara staten, utan även andra tv-företag och andra aktörer som kanske hade kunnat vara viktiga ägare i TV4. Konsekvenserna för mediemarknaden blir att vi får en ännu kraftfullare ägarkoncentration och det blir väldigt negativt för mångfalden och i värsta fall kan det leda till rena kvalitetsproblem. Det är ett mycket hårdfört och provocerande sätt att verka på i en del av näringslivet som ligger så nära demokratin, säger socialdemokraternas partisekreterare Marita Ulvskog.
En som inte lurades var dock Martin Jönsson som menar att ägarkoncentrationen inom TV4 (till Bonniers fördel) redan stod klart i början av 2005.
Förnekar skenmanöver
Proventus vd Daniel Sachs förnekar att företagets intåg på mediemarknaden för ett par år sedan bara var en skenmanöver som banade väg för torsdagens affär.
– Det var verkligen inte planen. Vi gick in i det här för att genomdriva förändringar i TV4 och MTV och för att försöka få till en nordisk struktur och vi har jobbat hårt med den ambitionen. Vi kommer att fortsätta jobba med det i en lite annorlunda struktur som vi i dagsläget tycker är bättre, säger han till TT.
Behöver öka kassan
TT: Varför säljer ni?
– Det är industriellt bra för TV4 och MTV när man öppnar för närmare samarbete med andra företag inom Bonniergruppen och sedan kommer vi inte så mycket längre med den nordiska strukturen just nu. För oss är också de här tv-investeringarna en stor del av vår balansräkning och vi tycker det är bra att minska vår risk en aning, säger Daniel Sachs som inte vill avslöja storleken på köpesumman.
Daniel Sachs lämnar posten som styrelseordförande i TV4 och ersätts av Torsten Larsson, vd i Nordic Broadcasting. Sachs sitter dock kvar som ordförande i Nordic Broadcasting och Proventus kommer även fortsättningsvis att ha styrelseplatser i båda företagen.
TT/Kulturnyheterna