FO&O, Lisa Ajax, Boris René och Anton Hagman gick vidare. Foto: TT

De går vidare från Andra chansen

Uppdaterad
Publicerad

FO&O, Lisa Ajax, Boris René och Anton Hagman gör varandra sällskap till Stockholm nästa vecka när årets final avgörs.

Anton Hagman stod för kvällens skräll när han besegrade forna vinnaren Loreen, som tidigt var favorittippad att vinna hela Melodifestivalen.

Melodifestivalen 2017

– Jag tänkte, hur är det här möjligt? Jag är helt mållös och kan inte prata. Jag trodde det inte. Jag sa till Loreen innan, ”du kommer gå vidare. Hej då mello”, typ. Jag vet inte om man såg mitt ansikte men jag blev förvånad, säger Anton Hagman efteråt.

Men storfavoriten Loreen säger att resultatet inte förvånade henne.

– Jag hade det i bakhuvudet från början. Jag hade kunnat köra safe, men det är inte därför jag är här. Not in these times, säger Loreen efter resultatet.

”Känns helt amazing”

FO&O mötte De vet du i duell ett, och gick segrande ur den striden. Det förvånade bandet, som var inställda på att lämna tävlingen.

– Det känns helt amazing. Vi försöker lugna oss lite nu. Vi var beredda på att lämna melloresan bakom oss och fokusera på vårt album och sen bara, nähä! Vi ska till final om en vecka. Det är helt jävla sjukt!, säger de.

Ni såg ganska chockade ut?

– Ja. Vi var klara med Melodifestivalen för i år, och så nej det var vi inte! Det är helt sjukt!

– Nu ska vi festa, dansa och krama om våra familjer och vänner.

Magen vände sig

Boris René mötte Dismissed i duell tre. Liksom förra året gick Boris René vidare till final från just Andra chansen.

– Det finns ingen som klarar av att sitta i green room utan att magen vänder sig, säger han efter sändningen.

– Men jag har varit med om det en gång tidigare och är glad att jag får vara med om det igen.

Lisa Ajax slog ut Axel Schylström i programmets andra duell. Efteråt är hon lättad.

– Skitbra, det blev precis som jag ville. Det känns jätte, jättebra, säger Lisa Ajax.

– Man är väldigt nervös och det värsta är att man inte kan påverka det här. När jag hade sjungit klart gick det heller inte att rösta längre så jag kunde inte gå in på insta och ba, ”rösta på mig!”.

Läs mer: Skrällen: Loreen ute ur tävlingen

Sedan tidigare är Ace Wilder, Nano, Mariette, Benjamin Ingrosso, Robin Bengtsson, Owe Thörnqvist, Wiktoria och Jon Henrik Fjällgren feat Aninia klara för finalen nästa vecka. Den som till slut kammar hem hela tävlingen får representera Sverige i Eurovision Song Contest i Kiev i maj.

Komikerduon Emil och Daniel Norberg samt Linda Pira och Dani M stod för mellanakten i Andra chansen. Medan bröderna Norberg parodierade samtliga finalklara bidrag framförde Linda Pira och Dani M sin nya singel ”Låt dom hata”.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Melodifestivalen 2017

Mer i ämnet