Queen Elisbeth på besök där den populära tv-serien Game of Thrones spelas in. Provsitta ville hon inte. Foto: TT

Englands drottning står över järntronen

Uppdaterad
Publicerad

Drottning Elizabeth II ville inte provsitta i den ikoniska järntronen från den brutala TV-serien.

Under ett resa i Belfast på Nordirland besökte Englands drottning, tillsammans med Prins Phillip, inspelningsplatsen för den populära TV-serien ”Game of Thrones”. Drottningen markerade att det räcker med en tron för hennes del. Till skillnad från många andra som besökt inspelningsplatsen valde Drottning Elizabeth bort att sätta sig i replikan av den kända Järntronen, det rapporterar BBC

– Hon påpekade hur obekväm den verkar vara, det sa Maisie Williams som spelar Arya Stark i serien.

Obekväm eller inte så gick dock drottning Elizabeth inte lottlös från besöket. Med sig fick hon miniatyrmodel av tronen i gåva.

Under besöket visdades kungafamiljen runt i studion och fick bland annat träffa skådespelare och seriens skapare. Serien är det stösta tv-produktion som gjorts i Europa.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.