Traditionsenligt presenterades årets uppställning för Allsång på Skansen på onsdagen. Carola, Måns Zelmerlöw, Lena Philipsson och Zara Larsson är några av de 49 namnen i fokus när ännu en säsong av SVT:s flaggskepp går av stapeln. Precis som förra årets är det Petra Marklund som kommer att programleda sommarsången.
– Jag bestämde mig redan efter åttonde programmet förra året att jag ville göra det här igen. Förra sommaren var den bästa någonsin, säger Marklund till Kulturnyheterna.
Överlevde kritikstormen
Mottagandet av sångerskans programlederi blev en blandning av sött och salt förra året: särskilt i början riktades hård kritik mot Marklund på kvällstidningarnas löpsedlar efter dalande publiksiffror. Ändå var det självklart att återvända.
–Jag har insett att jag är en väldig känslomänniska. Det är väl därför jag har hamnat i att göra musik. Men jag är fasen ganska stark också. När man tar ett sånt här jobb måste man räkna med att folk tycker, tänker och har åsikter. Det ska alla få ha, det är jag medveten om, och därför är jag så glad att jag har turnerat t i England. Där är det ännu mer så. Jag är luttrad, säger Petra Marklund.
Hon säger att hon överlag fått fin resposn från publiken, och är stolt över förra året.
Fick du någon löneförhöjning?
– Haha nej. Lönen var redan satt.
”Kan bara göra ett så bra program vi kan”
Per Rådelius är projektledare för Allsång på Skansen. Han säger att Petra Marklund fick förnyat förtroende som programledare ganska direkt.
– Vi var ganska överrens om det, säger han.
Förra året gjorde programmet stundtals historiska publiktapp. En halv miljon tittare försvann mellan premiäravsnittet och andra episoden av Allsången.
– Tänk om jag kunde påverka tittarsiffror. Det vore roligt, men det kan jag inte. Vi har bra artister i år och hoppas på bra väder. Det enda vi kan göra är att göra ett så bra program vi bara kan och hoppas att vi kan locka så många tittare som möjligt, säger Per Rådelius.
Alcazar i fokus
De senaste åren har en ny tradition flyttat in i programmet. I ”Allsången hyllar” får en särskild artist genomföra en solokonsert som säsongsavslutning. I år föll valet på discotrion Alcazar.
– Det ska bli så himla roligt, vi lovar att hela Skansen kommer att stå upp och dansa! Är det för mycket att lova? Vi lovar det i alla fall!, säger en sprudlande glad discotrio efter beskedet.
Hur ser ni på pr-värdet av en hel timmes konsert?
– Det är klart att det är jättebra. I Melodifestivalen får vi framföra en låt, här har vi en hel timme. I ett så brett program dessutom, säger Andreas Lundstedt.
Här är hela listan:
23 juni
Carola
Hasse Andersson
Panetoz
30 juni
Norlie & KKV
Måns Zelmerlöw
Sabina Ddumba
Tomas Ledin
7 juli
Bo Kaspers Orkester
Danny Saucedo
Isa
Jill Johnson & Doug Seegers
Magnus Carlsson
14 juli
Darin
Jakob Karlberg
Titti Sjöblom
Zara Larsson
Brolle & Nanne Grönvall
21 juli
Dinah Nah
Ida LaFontaine
Kjell Lönnå & Sundsvalls Kammarkör
Lasse Stefanz & Mikael Wiehe
Ulrik Munther
28 juli
Alcazar
Gunilla Backman
Jessica Andersson & Charlotte Perrelli
Svante Thuresson & Pernilla Andersson
Viktor Olsson
4 augusti
CajsaStina Åkerström
Christina Nilsson
Bruno Mitsogiannis, Peter Johansson, David Lindgren, Robert Rydberg
Petter
Say Lou Lou
11 augusti
Sveriges Radios Symfoniorkester
Lena Philipsson
Tommy Körberg
Rigmor Gustafsson & Viktoria Tolstoy
Robert Noack & Maria Ylipää