TV: Clara Henrys feministiska mellanakt. Foto: TT Nyhetsbyrån

Clara Henry sjöng om respekt i mellanakten

Uppdaterad
Publicerad

Clara Henrys mellanakt var ett heja-rop till unga tjejer. Hon vill att de ska kunna prata högst i klassrummet och få rättvis lön för arbete.

”Det är inte mycket jag begär – att du får respekt för den du är”, sjöng hon.

I Växjö var det Clara Henrys tur att spela huvudroll i mellanakten. Det gjorde hon genom att sjunga en cover på Alcazar-låten ”Not a sinner nor a saint”, tillsammans med Tess Merkel och Lina Hedlund från bandet.

– Jag har inte hunnit kolla men tydligen har det strömmat in kärlek, säger hon till SVT.

Hennes mamma skrev till henne och sade i ett sms att han grät av lycka.

– Min mamma och pappa satt i publiken och när vi skulle säga hej då gjorde båda en superman/superwoman flyga i väga-gest, berättar hon för SVT.

Analys: Viktigt meddelande till duktiga flickor

Hyllades av artisterna

Efteråt genrepet på fredagskvällen berömde de tävlande artisterna Clara Henry.

Den var skitbra, säger Robin Bengtsson om mellanakten.

– Clara är så jäkla duktig. Jag tog åt mig, säger Filippa från duon Bella och Filippa.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.