Thorsten Flinck: "Låten är alldeles för bra för att vinna"
Björn Ranelid och Thorsten Flinck är båda i udda fåglar i Melodifestivalen. I kväll möts de som vänner hos Skavlan – i mars kan de mötas som rivaler i Globen. Men inte om Thorsten får bestämma.
I kväll är Björn Ranelid, 62, och Thorsten Flinck, 50, gäster hos Skavlan. Båda är gamla kulturtjänare som överraskade genom att ställa upp i årets melodifestival. Om deras bidrag faller tittarna i smaken kommer de att ses igen i finalen i mars.
Vill inte vinna
Att gå så långt som till finalen i Globen kan Thorsten tänka sig – men inte längre. Att åka till Baku har han inga planer på.
– Den här låten vinner absolut inte, den är alldeles för bra för att vinna. Det är inte kvalité som gäller i dag, det är kullerbyttor och unga vackra flickor och pojkar, säger Thorsten Flinck i programmet.
Musikdebuterar
Att skådespelaren och sångaren Thorsten Flinck är med och tävlar är kanske ändå inte lika oväntat som att författaren Björn Ranelid – som än så länge inte gjort några kända musikframträdanden – deltar i festivalen.
Exakt vad han kommer göra i sitt framträdande vill han än så länge inte svara på.
– Jag ska underkasta mig helheten. Det vill säga musikproducenten Fredrik Andersson och Sara Li, vi bildar en helhet och jag är bara en liten bricka i detta men jag ska göra mitt absolut yttersta, säger Björn Ranelid.
”Måste våga”
– Det är ett äventyr, som författare har jag varit med i Stjärnorna på Slottet och Let’s Dance, man måste ju våga. I Sverige borde vi bejaka mångsidigheten, säger Björn Ranelid.
Han passar också på att hylla Thorsten Flinck.
– Det är en ytterst begåvad skådespelare som också vågar spränga gränser och han är en duktig sångare, säger han.
