"För att du finns" betyder mycket för Sonja Aldén. Anders Wiklund/Scanpix
"För att du finns" betyder mycket för Sonja Aldén. Foto: Anders Wiklund/Scanpix

Den är Sonja Aldéns nummer ett

De smäktande ballader som tävlar i Melodifestivalen berör många och får ofta en speciell plats i folks hjärtan. I 2007 års tävling fick Sonja Aldén sitt stora genombrott med det finstämda bidraget ”För att du finns”. Fem år senare är hon tillbaka i tävlingen – även denna gång med en ballad. Här listar hon sina fem favoritballader i festivalens historia.

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

1. För att du finns – Sonja Aldén (2007)
Detta är min nummer ett, alla kategorier. Den betyder så oerhört mycket för mig, på flera plan, och jag firar till och med låtens födelsedag den 22 augusti varje år!

2. Kärleken är – Jill Jonsson (1998)
När jag såg Jill sjunga låten 1998 satt jag som förstenad. Jag blev hänförd av den perfekta kombinationen av sång, melodi och text och något fundamentalt ruckades i min värld. Den gjorde ett oerhört starkt intryck.

3. Om igen – Lena Philipsson (1988)
En av vårt lands bästa artister i en smäktande, härligt dramatisk och odödlig låt. Nostalgi. Detta är för mig en äkta schlagerballad.

4. Empty Room – Sanna Nielsen (2008)
Denna låt är i mina öron en världshit som Celine Dion skulle bli avundsjuk på. Förmodligen även på Sannas fantastiska röst som kom fullständigt till sin rätt här och visade hennes unika storhet.

5. Moving On – Sarah Dawn Finer (2009)
En powerballad som har allt. Sällsynt bra sångerska i en sällsynt välskriven låt - är lika med succé!