I dag: Följ de hemliga repetitionerna
Artisterna på plats i Göteborg
På onsdagen anländer artisterna till Göteborg, och hela dagen repeterar de på hemlig ort i staden. Vi finns på plats och direktrapporterar som enda medium.
Här får du den första försmaken av vad vi får se i Melodifestivalen på lördag. Hela onsdagen repeterar artisterna en i taget sina bidrag i Göteborg.
Repetitionerna, som kallas torrep, genomförs utan närvaro av ackrediterade journalister och har tidigare skett utan inblick från omvärlden annat än i enstaka inslag som publicerats i efterhand.
Men nu är du inbjuden. Under Melodifestivalen 2012 direktrapporterar svt.se/melodifestivalen från torrepen och ger dig en exklusiv första inblick i hur veckans deltävling kommer att bli.
Andreas Lundstedt dansar igen
Andreas Lundstedt återvänder till Melodifestivalen med stråkdriven upptempopop på svenska. Till den vemodiga texten i "Aldrig aldrig" har han en intensiv koreografi av Bounce-profilen Jennie Widegren.
Bland dansarna syns Alvaro Aguilera, kollega till Jennie från dansgruppen Bounce – och medverkande i veckans deltävling som koreograf till David Lindgrens nummer. Alvaro var också andrakoreograf för Eric Saades nummer med Eurovisionstrean "Popular".
– Det här är första gången som jag både koreograferar ett nummer och dansar i ett annat. Det ska bli spännande att de tävlar mot varandra, säger han.
En annan av dansarna bakom Andreas Lundstedt är Robin Haghi, som var en av Eric Saades dansare i fjol och även han har en tredjeplats i Europa att försvara.
Top Cats med veteran på kör
Top Cats är sin vana trogen och kliver in i Melodifestivalen med rockabilly. I "Baby Doll" siktar bandet på ett ungt nummer med känsla av rökig klubb. Bandet repeterade med klassisk uppställning och två körsångerskor av varierande längd.
Och bakom kulisserna har det unga bandet rutinerad uppbackning. Låtskrivaren Mårten Eriksson, som tävlade i Melodifestivalen som artist med bidraget "Förlorad igen" 1996, körar i kulisserna på "Baby Doll". Han har dessutom skrivit bidraget tillsammans med Lina Eriksson och Susie Päivärinta, känd från Lili & Susie.
Mimi Oh delar danshjälp med Loreen
En leende Mimi Oh intog replokalen som nummer tre för dagen. Hon har profilerat sig med en 80-talsstil och hoppas på att få sitt genombrott med sin "Det går för långsamt" i Melodifestivalen 2012. I ryggen har hon en utbildning på Kulturama, där hon gick under samma tid som fjolårets två webbjokervinnare Julia Alvgard och Jonas Matsson.
Precis som Andreas Lundstedt har Mimi Oh pop på svenska i upptempo – med en koreograf från Bounce. Kvinnan bakom rörelserna den här gången är Ambra Succi, som har en färsk succé i ryggen som koreograf för Loreens vinnarnummer med "Euphoria".
Ambra har skapat en dansant koreografi där Mimi Oh studsar runt och tar åtskilliga danssteg i lågskorna, vilket hon också kommer att bära scen. Som uppbackning har hon fyra dansare med bland andra Adam Svensson, som förra veckan agerade operatör för handkameran som filmade growlsången för Dead by April.
Mimi Oh har inlett veckan med att repetera i Stockholm och känner sig redo att ta sig an Melodifestivalen.
– Det kändes jättebra, kul att vara igång, säger hon direkt efter repetitionen.
Thomas Di Leva i repkaftan
Thomas Di Leva har den växande kompositionen "Ge aldrig upp" som debut i Melodifestivalen. Trummorna i låten illustreras av två trumslagare på scenen. Bland de övriga i bidraget märks Thomas egna gitarrist Anders Lundström, som tar med sig en gitarr med gott om egenhändigt tillfogade smyckningar. Dessutom medverkar två dansare som bidrar med stora svepande rörelser.
Thomas Di Leva kom till repetitionslokalen i privat klädsel. Innan han började öva på framträdandet bytte han till en röd kaftan – men inte scenkläderna. De är än så länge hemliga.
– Jag ville dels få in känslan för scenen och dels veta hur det är att röra sig med den här typen av plagg som har lite tyngd i framträdandet. Om jag repade i jeans skulle jag inte få samma känsla. Så det här är en repkaftan, säger han.
Sonja Aldén med managern i barnvagn
Sonja Aldén kom tillbaka till Melodifestivalen efter fem års frånvaro genom att promenera in i gymnastiksalen och hälsa på Thomas Di Leva, som just gjort sitt för dagen. Med sig har hon sonen Teddy i barnvagn, som liksom alla andra bakom kulisserna fått en ackreditering till tävlingen. Titeln är "manager".
Sonjas möte med bildproducenten Daniel Jelinek fick henne att minnas tillbaka till Andra chansen i Melodifestivalen 2007. Det var då hon gick till final genom att slå ut Magnus Uggla i den sista duellen med sin "För att du finns".
– Jag trodde att det bara var att tacka för mig när jag skulle tävla där. Tänk att det gått så lång tid sedan dess, man blir mörkrädd! säger hon.
När Sonja nu kommer tillbaka till Melodifestivalen med "I din himmel" är vind och ljus tydliga inslag i numret. Hon är ensam på scenen och sjunger helt utan kör, något som Sonja och Abalone Dots är ensamma om i Melodifestivalen 2012.
Dessutom finns en speciell rekvisitapjäs av stora mått med på scenen. Den avslöjas under repetitionen på torsdagen, då Sonja också planerar att bära sin scenklädsel.
David Lindgrens i avancerad koreografi
Att David Lindgren i grunden är musikalstjärna ser man inte mycket av i det moderna housepopnumret vi får uppleva på torrepet. Det avancerade dansnumret liknar valfri Eric Saade-koreografi.
Bidraget "Shout It Out" är skrivet av Tony Nilsson och Fernando Fuentes, som bland annat var med och skrev Christian Walzs låt "Like Suicide" från förra årets tävling.
David och de fyra dansare han har med sig i numret övar noggrant på sina positioner med hjälp av markeringar på golvet. I morgon börjar repetitionerna på scenen i Scandinavium och då måste stegen sitta. Under dansnumrets breakdanceparti skadar sig David i fingret, men fortsätter att köra ändå.
Läs mer om Davids skada inom kort ...
Ulrik Munther jammar loss
Medan David Lindgren avslutar sin sista repetition gör Ulrik Munther med följe entré i torrepslokalen. Ulrik åskådar den sista delen av Davids dansnummer innan det är dags för förberedelserna inför den egna repetitionen.
Med sig på scen har Ulrik två trumslagare och han själv är försedd med såväl gitarr som munspel. På lördag är Ulrik först ut i startfältet med låten "Soldiers", som han varit med och skrivit tillsammans med Melodifestivaldebutanterna Joy Deb, Linnea Deb, David Jackson och Johan Åberg.
Mellan repetitionerna diskuterar bildproducenten Daniel Jelinek och bidragsproducenten Rennie Mirro numrets upplägg, samtidigt som Ulrik jammar loss. Torrepslokalen får sig inte många tysta stunder och vi får bland annat höra ett sporadiskt framförande av "House of the Rising Sun".
Timoteij på stormande hav
Timoteij är tillbaka på platsen där allting började. I Melodifestivalen 2010 tog gruppen Sverige med storm och kom etta i Göteborgs deltäving före Darin. Med det nya bidraget "Stormande hav" följer de genombrottslåten "Kom" i spåren men visar upp fler koreograferade rörelser. På scen kommer havet som texten berättar om att illustreras med blått ljus.
Bakom sig har Timoteij de tre husdansarna Thomas Benstem, Fredrik Börgesson och Adam Svensson, som bidrar med en intensiv koreografi. Som enda akt under onsdagen repeterade gruppen bara bidragen en gång.
– Det känns bra, vi har repeterat mycket och känner oss säkra, säger huvudsångerskan Cecilia Kallin.