Foto: TT.

M: Fortsatt nej till SD-samarbete

Uppdaterad
Publicerad

I en debattartikel på SVT Opinion flörtade SD:s partiledare Jimmie Åkesson ännu en gång med Moderaterna i hopp om att få till ett framtida regeringssamarbete. Men precis som tidigare blev det ett tydligt nej från Anna Kinberg Batra (M) som hänvisar till måndagens uttalande i SVT:s Aktuellt. – Det är inte aktuellt att regera med dem.

I höstas under SD:s landsdagar föreslog Jimmie Åkesson (SD) ett regeringssamarbete med Moderaterna och Kristdemokraterna. En mitten-högerregering som han kallade det. Och senast i måndags skickade han ut ett öppet brev till ledande moderata kommunpolitiker i hopp om ett framtida samarbete. Båda gångerna avfärdades hans inviter blankt.

– Det är ett sätt till från Sverigedemokraterna för att få medial uppmärksamhet. Men jag tar ansvar för att Alliansen ska vara det trygga alternativet för att bygga Sverige starkare. Det tar inte SD ansvar för och därför är det inte aktuellt att regera med dem, sa Moderaternas partiledare Anna Kinberg Batra i SVT:s Aktuellt i måndags.

Fortsatt M-nej

Och i en ny debattartikel på SVT Opinion flörtar SD:s partiledare Jimmie Åkesson på nytt med Moderaterna i hopp om att få till ett framtida regeringssamarbete.

Men tre dagar senare har inget förändrats från moderathåll och Kinberg Batra hänvisar till måndagens uttalande i Aktuellt då hon förklarade att partierna står för långt ifrån varandra för ett möjligt samarbete.

– Vi måste ta ansvar för hur det ska bli mer lönsamt att jobba, hur vi möter integrationsproblemen och hur vi klarar samarbetet med andra länder – bara för att nämna några frågor där SD tycker raka motsatsen. Så därför är de inget alternativ att samarbeta med, sa Kinberg Batra i Aktuellt.

M-politiker positiva till SD-samarbete

Synen på ett samarbete mellan Moderaterna och Sverigedemokraterna skiljer sig dock inom partiet. Tidigare i veckan rapporterade SVT Nyheter om en enkät där 54 procent av de ledande moderata kommunpolitikerna svarade att de tycker att Alliansen mycket väl kan regera med stöd av Sverigedemokraterna efter valet 2018.

Åkesson: Enade i en rad frågor

Och Jimmie Åkesson skriver i dagens debattartikel att partierna visst är överens i en rad frågor som bland annat rör kriminalpolitik, försvarspolitik och energipolitik.

”Vi är enade i kritiken mot skattehöjningar som slår mot jobb, företagande och landsbygd. Tillsammans skulle vi kunna återställa ROT och ge tillbaka familjerna makten att bestämma över sina föräldradagar”.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.