Snövarning i norr – men soligt i mitten

Uppdaterad
Publicerad

SMHI varnar för snö i norra Sverige. Men stora delar av landet får strålande sol. – Det kommer vara fortsatt soligt idag och merparten av morgondagen, säger Tora Tomasdottir, meteorolog på SVT.

SMHI har utfärdat en klass 1-varning för Västerbottens och Norrbottens läns inland på grund av ett snöfallsområde som väntas ge 5–15 centimeter snö under fredagen.

– Det kan leda till att det blir snöhalka på vägarna när det faller. Sedan kan det också blåsa lite i samband med det här, det gör att snön driver eller att det blir nedsatt sikt i samband med snöfallet, säger Sandra Andersson.

Kalla nätter

Invånarna i Götaland, Svealand och södra Norrland kan dock se fram emot sol under fredagen och lördagen, även om de värmande strålarna kommer att konkurrera med iskall luft. SMHI räknar med måttliga till friska nordvästanvindar.

– Solen värmer upp luften, men vi har samtidigt en ganska kall luft över landet, och det gör att nattetid strömmar värmen ut. Då blir nätterna väldigt kalla, medan dagarna ändå blir lite behagliga, säger Sara Andersson.

Tråkig söndag

Helgen får ett tråkigt avslut, åtminstone för soldyrkarna.

– Ska man åka bil ska man göra det imorgon, helst på förmiddagen, säger Tora Tomasdottir, meteorolog på SVT.

– På söndag kommer ett nytt lågtryck in västerifrån över Sverige. Det lågtrycket för med sig nederbörd i form av både regn och snö för Sveriges del, säger Sandra Andersson.

Flera olyckor har inträffat i Skåne under morgontrafiken, men inga allvarliga personskador har rapporterats av polis eller räddningstjänst, enligt SVT Nyheter Skåne. Trafiken rullar åter i norrgående riktning på E6 mellan Landskrona och Rydebäck efter det att körbanan stängts.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.