Föräldrar öppnar friskola om skolan läggs ned i Saxdalen

Uppdaterad
Publicerad

Föräldrarna i Saxdalen planerar att starta en friskola, om Ludvika kommun fullföljer planerna på att stänga den kommunala byskolan.

Ansökan till Skolinspektionen ligger redan klar att skickas in:

För fler nyheter från din ort följ oss på Facebook!

Det är full fart på skolgården i Blötberget utanför Ludvika. Och snart kan det bli ännu fler barn här om förslaget att lägga ner skolan i grannbyn Saxdalen genomförs. I så fall kommer ytterligare 70 låg- och mellanstadiebarn att bussas till Blötberget, något som de boende i Saxdalen protesterar kraftigt emot.

Dalarna – Skolor i Ludvika

– Då öppnar vi en friskola i de nuvarande skollokalerna, säger Katharina Holm, en av föräldrarna i Saxdalen.

Tidigast höstterminen 2017 kan en friskola vara igång. Om kommunfullmäktige i Ludvika på måndag den 25 januari tar beslut om att lägga ner skolan i Saxdalen, hoppas föräldrarna ändå kunna övertyga kommunen att driva skolan fram till den planerade friskolestarten om ett och ett halvt år.

Förändrad skolstruktur

Det var i början av januari som majoriteten i kommunstyrelsen i Ludvika sa Ja till en förändrad skolstruktur i kommunen. Den innebär bland annat att Parkskolans högstadium i Grängesberg flyttas till Kyrkskolan i Ludvika från höstterminen 2016. Björkås låg- och mellanstadieskola i Grängesberg läggs ned och de eleverna flyttas istället till Parkskolan. Dessutom föreslås nedläggning av skolan i Saxdalen. Skolan i Håksberg får en frist till 2018 då barnen ska flyttas till den nya skolan i Marnäs.

Stora protester

Sedan förslaget om att lägga ner byskolor lades fram har ett flertal protestmarscher och möten hållits. Den 19 januari hölls bland annat ett stormöte i Grängesberg med ansvariga politiker.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Dalarna – Skolor i Ludvika

Mer i ämnet