Stämningen är inledningsvis samlad i Varbergs tingsrätt när rättegången startar på onsdagsmorgonen, enligt SVT Nyheter Hallands reporter på plats. Många anhöriga sitter med. Den misstänkte 40-åringen sitter med huvudet lutat i ena handen och stirrar ner i bordet, orörlig.
Det var länge oklart om grannarna överhudtaget skulle kunna höras, men strax efter 11 var det dags. Under förhöret i rätten bär de hjälmar, eftersom deras skallskador ännu inte är läkta.
Läs också: SVT liverapporterar från rättegången
Mannen berättar om kvällen i Forsbäck. Han säger att han och hans fru varit ute på restaurang, och att de kom hem till huset vid 19-tiden. Han satt vid datorn på ovanvåningen när han hörde att något hände på nedervåningen.
Oklara minnesbilder
Han minns inte riktigt vad som hände men han såg att den misstänkte 40-åringen slog på hans fru med en yxa och en kniv samtidigt som han skrek rätt ut. Han försökte få bort mannen. Han minns inte själv hur många gånger han träffats av yxan och kniven.
Mannen beskriver att han och fruns liv innan dådet var perfekt och att de var väldigt kära.
Men nu är livet något helt annat, berättar han.
Kvinnan säger under förhöret att mannen verkade helt galen och att han slog henne i huvudet. Därefter ska hon ha svimmat av. Nästa minnesbild hon har är från sjukhuset.
Hon bryter ihop i rätten och börjar gråta när hon berättar. Hon säger att hon hatar 40-åringen för det han gjort, och undrar hur hon har förtjänat det som hänt.
Omfattande skador
Grannparet var kraftigt medtagna efter attacken. De förmådde inte att öppna dörren när polisen knackade på strax efter dådet. Båda har tvingats genomgå skalloperationer och har fått problem med tal och med språkförståelse, omfattningen av skadorna går inte att överblicka fullt ut ännu.
Enligt deras målsägandebiträde har de flera psykiska åkommor, bland annat posttraumatiska stressyndrom, återkommande panikattacker och mardrömmar. De känner sig inte längre trygga i sitt eget hem.
Sedan misshandeln ägde rum i december 2015 och fram till mitten av april i år har de varit på sjukhus. De har ännu inte fått komma hem, utan vistas på korttidsboende. Ingen av dem klarar av att vara utomhus utan solglasögon på grund av skadorna de tillfogats.
I förhör har 40-åringen sagt att han har vissa minnesbilder från dåden hos grannparet. Han erkänner misshandeln av dem.