Foto: Philip Naskret / SVT

Ny brand i hyreshus i Tranås

Uppdaterad
Publicerad

I natt utbröt en ny brand i ett hyreshus i Tranås. Det var en brand i källaren och polisen misstänker att branden är anlagd. I går kväll brann det i hyreshuset bredvid. – Det är besvärande nära för att vara en tillfällighet, säger Mikael Ehne, vakthavande befäl på Jönköpingspolisen.

De boende i huset har evakuerats och befinner sig nu i en gymnastiksal i närheten. Det handlar om 28 boende.

– Det har brunnit ganska kraftigt i källaren, tre förråd är förstörda, säger Fredrik Larsson, räddningsledare på plats.

Branden bröt ut vid fyratiden i natt, bara tio timmar efter att det brunnit i huset bredvid.  En kvinna i 60-årsåldern fick föras till sjukhus med lindriga skador efter den branden och en man i 50-årsåldern sitter anhållen misstänkt för grov mordbrand. Under onsdagen meddelade Höglandssjukhuset att kvinnan fått lämna sjukhuset.

Mannen greps i anslutning till branden av patrull på plats och kommer att förhöras under dagen. Enligt Andreas Fyhr på polisen i Eksjö är han inte känd av polisen sedan tidigare.

Läs mer: Misstänkt mordbrand i flerfamiljshus

Femton brandmän har i natt arbetat med att släcka branden. De båda platserna är nu avspärrade och polis kommer att genomföra teknisk undersökning under dagen.

– Vi misstänker brott, säger Mikael Ehne. Det finns ingen eldosa eller något annat som kan ha fattat eld, som vi ser det nu.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.