Namsai är nu 3,5 år gammal och ett provsvar från igår visar att han smittats av EEHV, ett herpesvirus som ger ett snabbt och oftast mycket allvarligt sjukdomsförlopp.
Elefantkalven får nu intensivvård dygnet runt av Kolmårdens veterinär- och djurvårdsteam. Tillståndet betecknas av veterinärerna som fortsatt kritiskt.
Det finns inget botemedel mot EEHV, men det finns behandlingsmetoder som kan dämpa ett sjukdomsutbrott. Elefanten kan överleva om sjukdomen upptäcks i tid och behandling påbörjas snabbt. Endast ett fåtal elefanter som behandlats har överlevt.
Namnsais mamma Bua är just nu dräktig och nedkomsten beräknas till hösten 2017. Då har Bua varit dräktig i ungefär 22 månader. Pappa är danska drottning Margrethes elefanttjur Tonsak.
EEHV – elefantherpes
- Kan inte smitta från elefant till människa.
- Bärs latent av de allra flesta elefanter.
- Forskarna vet inte vad som sätter igång sjukdomsförloppet.
- Symptom: djuret slutar äta, får hög hjärtfrekvens och lilafärgad tunga pga låg syrenivå i vävnaderna.
Källa: Kolmården