En stor räddningsinsats pågick efter att en man fallit överbord från ett lastfartyg på Ålands hav nordost om Grisslehamn. Arkivbild. Foto: Johan Nilsson/TT

Hoppet ute för saknad på Ålands hav

Uppdaterad
Publicerad

En stor räddningsinsats sökte på lördagen efter en man som fallit överbord från ett lastfartyg på Ålands hav nordost om Väddö. Klockan 18.50 avbröts sökandet.

– Vi har avslutat söket och lämnat över till polisen, säger Nina Brundin vid Sjö- och flygräddningscentralen.

– Det finns inte några spår efter den försvunna personen. På grund av vattentemperaturen så saknas det förutsättningar för att hitta honom vid liv. Oavsett vilken utrustning man har på sig har det gått lång tid sedan han senast sågs ombord.

Alla tillgängliga flyg och fartyg i området larmades strax efter klockan 13 för att delta i sökandet. Som mest deltog nio fartyg – bland dem Kustbevakningen, Sjöräddningssällskapet och en lotsbåt. Sjöfartsverkets räddningshelikopter Lifeguard 005 deltog också i insatsen.

Mannen sågs senast på fartyget vid 11-tiden på lördagen. Vattentemperaturen i området är runt 2-3 grader, enligt SMHI:s mätstationer.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.