Medicinska fakulteten vid Linköpings universitet har utsett Sara Mohammad till hedersdoktor.
Sara Mohammad är grundare till riksorganisationen GAPF 2001 och har sedan dess varit en enträgen röst mot hedersvåld och hederskultur
”Riksorganisationen GAPF har sedan start spelat en central roll i att sprida kunskap, påverka politiker och myndigheter samt att ge verksamt stöd till drabbade. Sara Mohammad har under sin gärning lämnat ett betydande bidrag till samhällsutvecklingen och mänskliga rättigheter för människor som är utsatta för hedersrelaterat våld och förtryck” skriver Linköpings universitet i ett pressmeddelande
Sara Mohammad skriver att hon är ”oerhört hedrad, glad och tacksam för denna viktiga utmärkelsen”
Sara Mohammad kommer att utnämnas till hedersdoktor tillsammans med japanske nobelpristagaren Hiroshi Amano, Astronomen Marie Rådbo och Dr Graham Hendry den 20 maj 2017.
GAPF strider mot hederskultur
Riksorganisationen Glöm Aldrig Pela och Fadime är en sekulär, ideell och partipolitiskt obunden förening som arbetar mot hederskultur och hedersvåld.
Källa: Linköpings universitet