Foto: SVT

Ny skiva med artisten efter hans död

Publicerad

På begravningen av den folkkära artisten kom beskedet från Freddie Wadlings vän att det blir en skiva till, efter artistens död.

– Vi höll på med en platta in i det sista som jag tänker göra klar. Den kommer att bli sjukt stark, säger vännen och musikern Henryk Lipp till GT efter Freddie Wadlings begravning.

Henryk Lipp var en nära vän till artisten Freddie Wadling som idag begravdes i Vasakyrkan i Göteborg på det som annars skulle blivit hans 65-årsdag.

Löfte om ny skiva

Efter begravningen gav vännen löftet om att en skiva till kommer att komma ut med den folkära göteborgsartisten. Henryk Lipp och Freddie Wadling spelade tillsammans i gruppen Blue for Two.

– Vi jobbade med musiken vid hans sjuksäng. Vi ville ge ut ännu ett album med Blue for Two men hann inte göra det helt klart innan Freddie gick bort. Men vi hann ganska långt, säger Henrik Lipp till GT.

Fakta

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.