Bilder från förundersökningen.

Törstig Skellefteåbo döms för smuggling

Uppdaterad
Publicerad

En man från Skellefteå blev stoppad i tullen med stora mängder alkohol och påstod att det var för eget bruk. Han döms nu för smuggling.

Det var förra året som en 49 årig man från Skellefteå stoppades av tullen i Helsingborg. Ur hans bil beslagtog tullen 1 425 liter starköl. 40 liter sprit, 247 liter longdrinks och 21 liter cider.

När tullen stoppade mannen och frågade vad mannen hade i lasten svarade mannen ”öl såklart”

Mannen erkände att han köpt alkoholen i Tyskland men menade att alkoholen skulle användas för privat bruk. Han skulle dels dricka den själv, men även bjuda sina vänner och sin familj på fest för att fira att han muckat från fängelset för tio år sedan.

Ett flak starköl varje dag

Mannen menade att det inte var så mycket alkohol för honom eftersom han i snitt brukar dricka ett flak starköl varje dag.

Helsingborgs tingsrätt tror dock att mannen överdriver kraftigt när det gäller hans alkoholkonsumtion. Det har heller inte kunnat hitta några inbjudningar till festen han säger sig planerat.

Tingsrätten dömer mannen till fyra månaders fängelse.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.