Det är nye teaterchefen vid Västmanlands teater, Niklas Hjulström, som tagit initiativet.
– Att vara tvungen att ta beslut, på kanske 20 minuter en halvtimme, vad tar jag med mig av mitt liv om jag kanske inte kommer tillbaka hit igen eller jag kommer tillbaka och ingenting finns kvar. Det är ju oerhört dramatiskt och också intressant, säger han.
Inte självklart
Men han säger också att beslutet att göra teater av branden inte var självklart.
– Jag tror att det är viktig att vara försiktigt när man kliver in i människors upplevelser.
– Det var ju en dramatisk händelse och det är klart att det finns väldigt svåra minnen kring detta. Inte bara kring händelsen och branden och de här dagarna utan också det som hände efteråt.
Han tycker dock att det finns ett terapeutiskt syfte med projektet och att kultur, i det här fallet teater, är ett passande sätt att berätta om det som hänt.
Premiär om två år
Berättelserna har redan börjat komma in. Teatern tar emot via mail men kommer också, under nästa år att åka ut i länet.
Förhoppningen är att föreställningen ska kunna sättas upp under 2018.
Hur den dramatiska branden ska gestaltas på scen är fortfarande inte bestämt.
– Här måste vi göra ett val. Antingen gör vi det med projektioner och alla de tänkbara tekniska hjälpmedel som finns eller också så låter vi folk skapa dem i sina egna huvuden, med hjälp av den sceniska fantasin, säger Niklas Hjulström, teaterchef Västmanlands teater.