Foto: TT/SVT

Utredarna: Åtal snart klart i sommarstugemordet

Uppdaterad
Publicerad

Enligt polisen har man nu tillräckliga bevis för att åtala de misstänkta för det så kallade sommarstugemordet. Den 42-åriga Arbogaänkan nekar till brott medan hennes pojkvän efter snart ett halvår i häkte erkänt och blivit samarbetsvillig.

I förra veckan kom nyheten som innebär ett genombrott i utredningen av sommarstugemordet utanför Arboga. Den nu 42-åriga kvinnans pojkvän har erkänt att det var han som i augusti förra året mördade hennes pappa och försökte mörda hennes mamma.

”Räcker inte hela vägen”

– Ett erkännande är ett steg, men det räcker inte hela vägen till fällande dom, säger polisens förundersökningsledare Per Zetterlund, i kvällens ”Veckans brott”

Arbogafallet

Den exakta åldern på mannen är oklar, men när han kom till Sverige 2015 uppgav han att han var 17 år. Han placerades på ett ungdomsboende i Eskilstuna där den 42-åriga kvinnan arbetade. 

Mjuknade i häktet

Nu har ynglingen varit frihetsberövad sedan slutet av augusti, och de snart sex månaderna i häktet har varit avgörande för erkännandet, menar Per Zetterlund. 

– Det har vuxit fram över tiden. Vi har hållit väldigt många förhör och till slut berättade han ganska detaljerat om hur det hela har gått till.  

Enligt mannens advokat Lars Jähresten kom erkännandet för flera veckor sedan.  

– Han har suttit häktad en lång tid och har ett samvete.  Till slut ville han berätta vad han gjort och det gjorde han spontant framför poliserna i ett förhör. Han har erkänt mord och mordförsök.

Samarbetsvillig

Några detaljer från mannens berättelse vill dock advokat Jähresten inte avslöja i ”Veckans brott”. Inte heller något om vilka motivet han hade till att vilja döda sin flickväns båda föräldrar.  Men mannen samarbetar fullt ut med utredarna. 

– Han har berättat hur han har gjort och han är behjälplig i alla avseenden när det gäller hur mordet och mordförsöket gått till.  

Du kan inte kommentera någonting kring kvinnans inblandning i det hela? 

– Nej, det vill jag inte göra, säger advokat Lars Jähresten. 

Kvinnan nekar

Den polisiära delen av utredningen är nu inne på sluttampen. Protokollet, som de misstänkta nu får ta del av, är 4.000 sidor långt. Den 42-åriga kvinnan nekar till brott, men allt talar för att även hon blir åtalad för mord.

– Man kan ju vara delaktig i  utan att vara den som utför själva handlingen, så brottet har vi två misstänkta för, säger förundersökningsledaren Per Zetterlund  

–  Vi tycker att erkännandet stämmer så väl överens med vad som hänt och med andra bevis och uppgifter från trovärdiga personer. Både vi och åklagaren anser att det vi har räcker för åtal. 

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Arbogafallet

Mer i ämnet