Det handlar om det så kallade femte landstingsrådet i Norrbotten. En nyinrättad, högarvoderad post som andre vice ordförande i landstingsstyrelsen som det var meningen att moderaternas Mattias Karlsson skulle ha fått.
Men han backar nu från erbjudandet, bland annat för att alliansen är splittrad i frågan och att partiföreträdare i Boden och Piteå uppfattat rollen som ett stöd till socialdemokraterna.
Avgå, Mattias!
Men kritiken är fortfarande hård och inte minst internt.
Förre kommunalrådet i Boden, partiprofilen Olle Lindstyröm, anser att Mattias Karlsson agerat i eget intresse och att han visat dåligt omdöme.
– Jag är kommunpolitiker i Boden, men om jag skulle sitta i landstingsgruppen skulle jag nog tycka att han borde avgå, säger Olle Lindström.
– Det ska jag definitivt inte göra. Det finns inte på kartan för min del. Även om det är tråkigt när det framförs kritik från partivänner så är Olle Lindström en av dem som kritiserat mig under väldigt många år så det är väl inget nytt egentligen, säger Mattias Karlsson.
Så du tror att det är en personlig fråga också?
– Så är det nog..
Vad tror du att väljarna tycker om det här?
– Det är aldrig kul att när pratas om sådana här saker i stället för de stora utmaningarna vi har inom landstinget. Vi ska ju säkerställa att hälso-och sjukvården håller högsta kvalitet och nu handlar landstingspolitiken om allt annat, säger Mattias Karlsson.