Foto: Skärmdump/SVT.

Vill belöna gärningsmännen

Uppdaterad
Publicerad

En privatperson vill belöna de som misshandlat Hagamannen. Han har därför startat en insamling på Facebook och på mindre än ett dygn har 10.000 kronor samlats in.

”Var och varannan ”tuffing” bedyrar efter ett par glas att de minsann ska klippa den där jäveln men att verkligen göra slag i saken kräver sin man och sin hängivelse.”

Så skriver en man på sin Facebook och uppmanar folk att skicka pengar som ska gå till de som misshandlat Hagamannen. Efter ett dygn har runt 50 personer skickat pengar – summor på ett par hundralappar per person.

Hagamannen

”En skruvad machogrej”

Elza Dunkels, som forskar om nätkulturer och genus vid Umeå universitet, beskriver det som en patriarkal reaktion mot Hagamannen och en objektifiering av kvinnor.

– Det är en machogrej att markera var man står i frågan. Både våldet mot Hagamannen och den här insamlingen är hur skruvat som helst. Att skydda kvinnor med våld är en del av en patriarkal hedersstruktur. Kvinnors rädsla tas som intäkt för att begå våldsbrott. Då är kvinnor dubbelt utsatta, säger Elza Dunkels.

Beskrivs som hjältar

Tre män häktades idag misstänkta för misshandeln av Hagamannen. En av männen är tidigare dömd för grov misshandel efter att ha slagit en flaska i huvudet på en kvinna. Enligt mannen som håller i insamlingen ska han ta del av förundersökningsprotokollet och utifrån det se till att pengarna hamnar hos, som han beskriver det, ”hjälten/hjältarna”, som misshandlat Hagamannen och visat ”civilkurage och heder”.

– Det blir så felaktiga signaler. Det är bättre att ta tag i de strukturella problem som gör att vi kvinnor inte vågar gå hem själva när det är mörkt ute. Att öka våldet istället är skruvat, säger Elza Dunkels.

Avböjer intervju

På sitt facebook-konto garanterar mannen att pengarna kommer fram till rätt adress.

”Alla vet att jag är en reko jävel, men för sakens skull kommer jag givetvis lägga upp nån form av bevis på att pengarna överlämnas.”

SVT har pratat med mannen som avböjer en intervju.

– Jag vill inte prata med er, säger han.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Hagamannen

Mer i ämnet