I veckans avsnitt av SVT:s intervjuserie Nyfiken på partiledaren nystar terapeuten Poul Perris i Jan Björklunds bakgrund för att se vad som format hans värderingar. Från uppväxten i västgötska textilindustriorten Skene till partiledarpost och statsrådsjobb.
Som sig bör för en utbildningsminister lyfter Björklund fram skolans roll, och särskilt lärarna Margaretas, Birgittas och Majlis betydelse för att en arbetargrabb utan bildningskrav på sig hemifrån ändå fastnade för böcker och pushades framåt.
– De lyckades med konststycket att både vara krävande, ibland stränga, och ha stort hjärta, säger Björklund.
– Jag hade inte suttit här utan dem.
Avskaffa betygen
Han återkommer ofta till vikten av att ställa krav, både i skolan och i samhället i stort.
Men så har han inte alltid låtit. Som ung folkpartist var han snarast pacifist och drev att Sverige borde avveckla försvaret helt och hållet. Och som 19-åring tyckte han att betygen skulle avskaffas.
– Det är lite komiskt eftersom jag några år senare blev yrkesmilitär. Man kan ändra sig, säger Björklund.