Caroline Ottosson, ställföreträdande generaldirektör på Trafikverket. Foto: SVT

Trafikverkets generaldirektör: Utbildning och kommunikation måste stärkas

Uppdaterad
Publicerad

Anställda hos polisen och räddningstjänsten har riskerat sina liv när de jobbat på spåren samtidigt som tåg som skulle ha stoppats fortsatt att rulla. Trafikverkets generaldirektör medger nu att mer utbildning behövs för att säkerställa att alla känner till säkerhetsrutiner.  

– Vi ska larma väldigt snabbt genom att ringa SOS Alarm, och sen ska vi också stänga av trafiken på det spåret och det har vi inte heller gjort i flera fall, säger Caroline Ottosson, ställföreträdande generaldirektör på Trafikverket.

Hon kan inte svara på varför rutiner inte har följts, och säger att en utredning ska ta reda på varför det inte skett. Samtidigt har fler utbildningsinsatser satts in.

SVT granskar järnvägen

Kommunikationen måste förbättras

– Vi behöver säkerställa att alla har kännedom om detta regelverk att man ska stoppa trafik när det finns en person på spåret och därför stärker vi då den utbildning som vi löpande har.

Under våren har vi satt in extra utbildning till dem så kallade fjärrtågklarare som vi har för att de ska kunna möta den här situationen och förstå hur regelverket fungerar.

Caroline Ottosson säger också att kommunikationen mellan olika parter måste förbättras.

– Vi måste stärka kommunikationen så att det inte uppstår missförstånd, en del är att stärka kommunikationen mellan lokförarna och trafikledarna.

Polisen: Kan bli så att polis inte kan jobba på spår

Polisen huvudskyddsombud riktar kritik mot Trafikverket och tycker sig inte se några förändringar i hur Trafikverket arbetar.

– En polis som står på spåren med den otacksamma och tunga uppgiften att plocka kroppsdelar ska inte samtidigt behöva oroa sig för att ett tåg ska komma och att man själv ska möta samma öde. Om vi drar det till sin spets så kan vi hamna i en situationen där poliser inte kan jobba på spåret och det får vidare konsekvenser för samhället, säger Emma Cronberg, huvudskyddsombud på polisen.

Caroline Ottosson konstaterar att de insatser som gjorts inte räcker och att hon är ytterst ansvar för att säkerställa att det nu sker.

– Vi måste stärka kommunikationen genom att fortsätta rulla ut den utbildning vi håller på med med räddningsstjänsten och vi måste nu intensifiera arbetet och söka dialog med polisen för att verkligen få igång det samarbetet bättre. Det kommer bygga ett förtroende om vi stärker det samarbetet, säger Caroline Ottosson.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

SVT granskar järnvägen

Mer i ämnet