Utkastet lades fram av de fem permanenta medlemmarna i säkerhetsrådet och accepterades av samtliga 15 medlemmar. Den franske representanten, Alexis Lamek, kallade genombrottet ”historiskt”, enligt AFP.
Inte redo för formella fredssamtal
De stridande parterna i Syrien anses ännu inte vara redo för formella fredssamtal, men några av dem ska bjudas in till FN för att diskutera frågor som terrorismbekämpning och återuppbyggnad.
Säkerhetsrådet föreslår bland annat ett inrättande av en ”inkluderande övergångsregering med fullständiga verkställande befogenheter”, skriver Reuters. Venezuela uttryckte missnöje mot formuleringen, som landet anser kan innebära kränkning av Syriens suveränitet.
Hundratal dödades i söndags
Den senaste tidens våldsamheter i Syrien visar att vägen är lång att gå innan fredssamtal kan hållas. I söndags dödades ett hundratal personer när syriska stridsflygplan attackerade en marknad i den rebellkontrollerade staden Duma.
– Alla former av samtal om fredliga lösningar i skuggan av massakrer...kommer att vara menlösa för att skapa stabilitet i Syrien, säger Khaled Khoja, ledare för den syriska oppositionen i Istanbul.