– Det blir omöjligt för Turkiet att hålla val med tanke på säkerheten, sa Selahattin Demirtas, ledare för HDP på onsdagsförmiddagen.
Planen är att Turkiet ska hålla nyval i november, eftersom regeringssamarbetet har havererat.
I Ankara har hundratals demonstranter attackerat HDP:s kontor, säger Garo Paylan till nyhetsbyrån Reuters.
I Istanbul har regeringsanhängare attackerat tidningen Hurriyets kontor och krossat fönsterrutor. Byggnaden stormades också i söndags då en grupp arga människor anklagade tidningen för att misskreditera president Erdogan i en tv-sänd intervju, skriver BBC.
Även i turistorten Alanya har det varit det oroligt där flera butiker satts i brand.
Våldet har trappats upp, i främst sydöstra delan av Turkiet, sedan vapenvilan mellan turkiska säkerhetsstyrkor och PKK bröt samman i juli.
Satt in marktrupp i Irak
På tisdagen gick turkiska specialstyrkor in i norra Irak för att jaga medlemmar av Kurdistans arbetarparti (PKK) med understöd av turkiskt stridsflyg. Parallellt frigav PKK 20 turkar som hållits fångna.
Militäroperationen är en vedergällning för att PKK-gerillan i söndags genomförde en attack som dödade 16 turkiska soldater.
Enligt nyhetsbyrån Anatolia deltog över 50 stridsflygplan. Mellan 35 och 40 PKK-medlemmar ska ha dödats i bombattackerna natten till tisdagen.