Kim Martin Hasson har haft problem med sin ena höft sedan före jul. Men i helgen, när henns Linköping spelade SM-semifinal, var hon tillbaka på isen.
– Det var lite sisådär, men det gick vägen i alla fall så det var skönt att det funkade att spela, säger hon till Radiosporten.
Men målvakten poängterar att hon fortfarande inte är helt återställd.
– Nej, absolut inte. Det kommer jag nog inte vara under den här säsongen heller, säger Linköpingsmålvakten.
”Vi får ta en dag i taget”
28 mars inleds ishockey-VM i Malmö. Kim Martin Hasson finns med i den stortrupp som förbundskapten Leif Boork tagit ut, men om hon kommer kunna spela är alltså fortfarande oklart.
– Vi vet inte, vi får ta en dag i taget där. Jag har ständig kontakt med Leif Boork. Allt är under kontroll och det är egentligen bara att vänta och se, säger hon till Radiosporten.
På onsdag inleds SM-finalspelet mellan Linköping och AIK. Det är bäst av tre matcher som gäller och den första matchen spelas i Stockholm.
SÅ SÄNDER SVT FRÅN ISHOCKEY-VM
Lördag 28 mars
11.50-14.30 Sverige-Japan SVT1/Play
Söndag 29 mars
11.50-14.30 Schweiz-Sverige SVT1/Play
Tisdag 31 mars
Tyskland-Sverige 20.00-22.30 SVT24/Play
Onsdag 1 april
Går Sverige till kvartsfinal sänds den i SVT24/Play 20.00-22.30
Fredag 3 april
Går Sverige till semifinal sänds den i SVT1/Play 11.50-14.30
Lördag 4 april
Spelar Sverige bronsmatch sänds den i SVT1/Play 11.50-14.30 i SVT1/Play
15.50-17.50 Final SVT1/Play (övergår till SVT2 17.50-18.30)