Räkna aldrig ut Sandviken i bandyns elitserie. I onsdags var det Patrik Nilsson som fixade 6-6 mot Villa-Lidköping i 94:e minuten. På fredagskvällen agerade landslagsanfallaren Erik Pettersson poängräddare i 92:a minuten, på en hörna när Hammarby bara var sekunder från en riktigt tung bortaseger.
Pettersson, trea i skytteligan på 41 fullträffar, stod för tre mål och var inblandad i det fjärde. Samtidigt var lagkamraten och skytteligaledaren Christoffer Edlund inte sitt vanliga jag. Edlund, 46 mål i vinter, både brände en straff och prickade stolpen i ett friläge i första halvlek.
Hammarby utnyttjade sina lägen bättre. Misja Pasjkin gjorde 1-0 på straff i femte minuten och David Pizzoni Elfving avslutade en fin dribblingsräd med att panga in 2-0. Bajen hade sedan kommandot ända till Petterssons kvittering.
Noterbart är att gästerna kom till spel utan Adam Gilljam, vars hopp om spel i VM dock inte är ute. Landslagsanfallarens skada var inte så allvarlig som man först trodde.
Villa vann med 3-2 borta mot Edsbyn efter straffavgörande av notoriske målskytten David Karlsson, hans 43:e mål för säsongen. Villa befäste därmed andraplatsen före Saik och Hammarby.
Övriga resultat:
Bollnäs – Kalix 5-4
Broberg-Söderhamn – Sirius 6-0
Vänersborg – Kungälv 6-3