Skoglund tog 26:e raka segern. Foto: TT Nyhetsbyrån

Skoglund vinnare på knockout

Uppdaterad
Publicerad

Utan en enda förlust tog Erik Skoglund sin 26:e seger när han slog Timy Shala i kampen om den vakanta internationella WBA-titeln i lätt tungvikt. På knockout i elfte ronden blev det svensk seger. ”Taktiken kändes väldigt lyckad”, säger han.

Sent under fredagkvällen ställdes Erik Skoglund mot kosovoalbanen Timy Shala i Nordic Fight Night i Nyköping i kvällens femte och sista fight. Skoglund, som till SVT Sport sagt att det är en riskabel match och att han har mycket press på sig, fick en tuff match mot jämlike Shala.

Blodig start

Svensken fick känna på blod tidigt två gånger om, men 25-åringen gav sig inte utan tvärtom – det var Skoglund som inledde bäst. På övertygande vis fortsatte han rond efter rond.

”Får tacka farsan”

I elfte ronden sänkte svensken Shala på knockout.

– Taktiken kändes väldigt lyckad. Jag får tacka farsan, han fyller år i dag också, säger Skoglund till TT.

”Har en bra position nu”

Vinsten skapar ett ypperligt tillfälle för svensken att få gå en VM- eller EM-titelmatch framöver, som nu gått 26 matcher med idel segrar och noll förluster.

– Vi har en bra position nu, kan förhandla på flera håll. Någon av matcherna kommer det att bli, det är jag övertygad om, säger Skoglund.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.