Dortmundfansen kommer att ta sig samman och skapa en fantastisk atmosfär i kväll, hoppas klubbens president. Foto: Bildbyrån

Dortmund samlar krafterna

Uppdaterad
Publicerad

Spanske mittbacken Marc Batra fördes till sjukhus och samtliga inblandade är chockade. Ändå spelas kvartsfinalen mellan Borrussia Dortmund och Monaco redan i kväll.

– I en krissituation måste hela Borrussia ta sig samman, säger klubbens VD Hans-Joachim Watzke enligt BBC.

Vid en presskonferens på onsdagen berättade en talesperson att den tyska Riksåklagaren, Frauke Köhler utgår ifrån att det rör sig om terrorbrott.

Motivet bakom attacken mot Dortmunds spelarbuss bedöms fortfarande som oklart, men man tror att det har islamistiska motiv.

Uefa har trots det bestämt att matchen kommer att spelas redan 18:45 i kväll.

– Hela laget är i chock. Den här typen av bilder i huvudet skakar man inte av sig, säger Hans-Joachim Watzke.

Ger inte efter för terror

Han skriver på twitter att han bad spelarna i omklädningsrummet att laget skulle visa allmänheten att de inte ger efter för terror.

Monaco har en ligamatch på lördag och att skjuta på matchen ytterligare var därför inget alternativ.

– Fansen har säkert diskuterat händelserna under hela dagen. Men när de kommer till arenan kommer vi ha en fantastisk atmosfär. Det tror jag verkligen, säger Dortmunds president Reinard Rauball.

Hemmasupportrarna och bortalaget Monacos anhängare samlades under kvällen genom hashtagen #bedsforawayfans. Tyskarna erbjöd monegaskerna mat och sovrum eftersom matchen blivit uppskjuten.

monaco

twitter

Mbappé mot Aubumeyang

På förhand handlade det mycket om två lag med offensiva kvaliteér utöver det vanliga. Monaco gick vidare på fler gjorda bortamål efter sammanlagt 6-6 mot Manchester City. Den starkaste lysande stjärnan i det dubbelmötet var den 18-årige fransmannen Kylian Mbappé.

Dortmund slog ut Victor Nilsson Lindelöfs Benfica och vände ett 1-0 underläge till avancemang efter 4-0 på hemmaplan anförda av Pierre Emerick Aubameyang.

I Monaco saknas segerskytten från senast Tiemoue Bakayoko som är avstängd. I hemmalaget saknas givetvis ytterbacken Marc Bartra, som skadades i samband med explosionen och under dagen har opererats för ett benbrott i handleden. Bartra satt i bussen och träffades av glassplitter där bomben exploderade.

– Läkarna har varit noggranna och sade att det var ett enkelt benbrott, att han inte hade någonting kvar i armen och att han kommer att stanna kvar på sjukhuset ett par dagar, men att han sedan kan åka hem, säger spelarens far Jose Bartra till spanska medier.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.