Foto: TT

Lloyd nickar USA vidare till VM-semi

Uppdaterad
Publicerad

Carli Lloyd blev matchhjälte när USA besegrade Kina med 1-0 och säkrade en semifinalplats i fotbolls-VM i Kanada. Lagkaptenen nickade in matchens enda mål. – Jag är fantastiskt glad, säger hjälten till SVT Sport.

Trots två avstängda nyckelspelare, mittfältarna Lauren Holiday och Megan Rapinoe, dominerade USA spelet. Men det tog ändå 51 minuter innan Lloyd kunde avgöra.

– Det var svårt att bryta ner dem. De var väldigt kompakta, men vi fick in en boll mer än dem. Jag nickade bollen och kunde se den, men visste inte ifall målvakten skulle hinna dit. Jag blev fantastiskt glad, fortsätter Lloyd.

Fotbolls-VM 2015 Damer

Segern betyder att USA får spela semifinal mot Tyskland på tisdag, sedan tyskarna tidigare besegrat Frankrike efter straffläggning.

– Vi är på 70 procent. Det tog oss fem matcher att komma igång men vår energi var enorm. Tyskland vann på straffar och det är mentalt utmattande. Vi ska fortsätta att fokusera på oss själva och vi är i bra form, säger Carli Lloyd.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Fotbolls-VM 2015 Damer

Mer i ämnet