Fotbollförbundet kritiserads hårt efter gåvan till Anders Svensson.
– Det är riktigt pinsamt gjort, sa SVT Sports expert Frida Östberg.
– I jämställdhetens tecken hade jag hoppats på att Therese Sjögran eller någon annan i EM-bronslaget också hade uppmärksammats, sa Pia Sundhage.
Då hade Svensson gjort 146 landskamper, flest av svenska landslagsherrar. Sjögran var redan då uppe i 187 – i går nådde hon den magiska gränsen 200 landskamper.
Sjögran fick välja belöning
I går kom också kompensationen från fotbollförbundet. Therese Sjögran fick själv välja sin belöning.
– Tilll samma värde som Anders Svenssons bil, säger hon till Sydsvenskan.
– Jag fick välja själv och då blev det en del prylar (elektronik) och så resor. Jag vill åka någonstans dit jag inte varit tidigare, kanske Sydamerika. Men det får bli efter karriären, fortsätter Sjögran.
Efter gårdagens match mot Tyskland hyllades Sjögran av publiken i Örebro, och gratulerades av förbundets ordförande Karl-Erik Nilsson.
– Det känns speciellt och är svårt att ta på men nu är det gjort, sa jubilaren till SVT Sport.