På torsdag spelar landslaget träningsmatch mot OS-trean Kanada på Vångavallen i Trelleborg. Tills dess ska hela den svenska truppen vara på fötterna.
Två dagar innan match klev både Lotta Schelin och Lisa Dahlkvist av träningen.
Schelin som tidigare haft en skada i baksidan av det ena låret körde för fullt enda fram till träningens sista del.
Stämpling på foten
Örebro-spelaren Lisa Dahlkvist fick också kliva av efter en stämpling på foten.
– Den lindades och kyldes direkt, det kommer inte vara några problem, säger landslagsläkaren Sverker Nilsson.
Mimmi Larsson från Eskilstuna klev av träningen även hon.
– Hon har fått en smäll i ryggen under en tidigare match. Nu har hon en ryggkaka, som en lårkaka fast på ryggen, det gör ont men går över snabbt, säger Nilsson.
Tränade ensam
Pauline Hammarlund tränade varken på måndagen eller tidsdagen tillsammans med resten av laget. Hon har ett så kallat hoppknä, ont i knäet sedan en tidigare, läkt skada.
Landslagsläkaren försäkrar att det även för Hammarlund inte är någon fara på taket.
– En i stort sett helt frisk trupp, konstaterar läkaren nöjt.