I mitten av den tredje perioden rann JVM-backen Jacob Larsson igenom och sprätte upp en backhand för 4-0, en puck som fastnade i nättaket. I slutminuten klippte han till från blå och skickade in 5-0.
– Fantastisk match av laget som håller sig kallt. Vi spelar väldigt bra taktiskt och är bra i de avgörande matcherna, så fokuserat och koncentrerat, jag är så stolt över laget, säger Roger Rönnberg bland alla busvisslingar som de schweiziska fansen visade sitt utspelade lag till SVT Sport. Att laget prickat toppformen visade lagets 6-0 mot Färjestad i Karlstad i lördags.
Davos jublade för mål men Johansson lurade dem
Lasse Johansson svarade för en svettig räddning när han förflyttade sig och plockade pucken när Davosspelaren Beat Forster redan jublat för mål. Det var kvällens längsta näsa i den lyxiga skidorten.
– Jag kände tidigt att jag skulle hinna över och fångade den i sista stund. Det var skönt att ha med sig den räddningen inför tredje perioden, säger Johansson och varnar för att ta ut finalplatsen redan nu.
– Får de ett par tidiga mål kan det bli spännande. Det gäller att vi följer vår gameplan.
SVT:s reporter Dusan Umicevic var exalterad över räddnngen.
– Vi har redan döpt den till rånet i Davos, ler Umicevic.
SVT Sports expert Patrik Ross njöt av uppvisningen.
– Om Frölunda hade gått i skolan hade man fått en MVG. Det är fantastiskt att man vågar åka hit och spela en sådan offensiv hockey, säger Ross